13 żołnierzy walczy o certyfikat nurka

13 żołnierzy walczy o certyfikat nurka
Fot. Tom Weber

Dziś w wojskowym Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków w Gdyni 13nastu dzielnych żołnierzy rozpoczęło właśnie dwutygodniowe szkolenie, które zwieńczy zdobycie specjalności młodszego nurka.

 

Wśród uczestników są nie tylko marynarze, lecz także żołnierze wojsk lądowych, w tym jedna kobieta por. Monika Bluj, która jest lekarzem wojskowym w gdyńskim ośrodku.

 

Śmiałków najpierw czekają ćwiczenia w basenie, następnie wypłynięcie na otwarte wody zimowego Bałtyku a po dwóch tygodniach ciężkich zmagań – egzamin zakończony zdobyciem certyfikatu nurka.


 

Kandydaci na młodszego nurka muszą nie tylko cieszyć się znakomitym zdrowiem oraz doskonałą sprawnością fizyczną. Powinni także posiadać odpowiednie cechy charakteru takie jak spokój, opanowanie, zachowanie zimnej krwi w sytuacjach stresowych w szczególności w trudno dostępnych, wąskich, ciasnych, często ciemnych przestrzeniach. Pod uwagę brana jest również umiejętność pracy w zespole.

 

W gdyńskim ośrodku corocznie organizowane są dwa tego typu kursy, w każdym z nich bierze zazwyczaj udział kilkanaście osób. Chętnych nie brakuje, jednak część odpada podczas selekcji. Najpierw na tapecie będzie teoria, która nie tylko przybliży nurkom specyfikę środowiska, ale także pozwoli poznać magiczną wiedzę z przedmiotów ścisłych. Później zajęcia basenowe mające na celu oswojenie się z wodą. Oczywiście nie zabraknie ćwiczeń zachowania w sytuacjach awaryjnych np. zaplątania w sieci czy zerwania maski. Przedostatni etap to ćwiczenia na terenie gdyńskiej torpedowni. Wreszcie upragnione wypłynięcie w morze. Szkolenie zwieńczone zostanie egzaminem, podczas którego wyćwiczony żołnierz będzie musiał zejść na maksymalną głębokość dla młodszego nurka – 20 metrów.

 

W trakcie szkolenia przyszli młodsi nurkowie opanują takie umiejętności jak cięcie łukiem elektrycznym, korzystanie z różnego rodzaju kluczy i urządzeń do wyławiania obiektów. Młodszy nurek jest zdolny wykonywać zadania zwiadowcze, poszukiwawcze lub kontrolne np. kadłuba jednostek pływających.

 

W polskiej armii jest około 400 nurków, czekamy na kolejnych 13-nastu życząc wszystkim powodzenia. Osobiście trzymam kciuki za kobietę (to tak w ramach solidarności jajników).


 

 

Źródło: polska-zbrojna.pl

Podobne posty

One Thought to “13 żołnierzy walczy o certyfikat nurka”

  1. Marek

    Dolaczam sie do zyczen i 3mam kciuki, zwlaszcza za babeczke. 😉

Leave a Comment