18 Konferencja Hydrograficzna Państw Morza Bałtyckiego (BSHC)

Jakob prei
Jakob prei – nowa estońska jednostka pomiarowa

W dniach 16-18 września 2013 r. w stolicy Estonii – Tallinnie odbyła się 18. Konferencja Hydrograficzna Państw Morza Bałtyckiego (BSHC).

 

Atrakcyjnym punktem programu była wizyta na pokładzie zakupionej niedawno przez estońską hydrografię jednostki pomiarowej o nazwie Jakob Prei.

 

Niezwykle interesująca jest sama konstrukcja kadłuba wykonanego w technologii Swath. Dodatkowo jest ona wspomagana przez system kompensacji przechyłów całego statku mający możliwość pracy w trybie automatycznym lub ręcznym

 

Umożliwia ona realizację prac hydrograficznych (sondaż MBES) przy fali o wysokości nawet 4 m przy minimalnych przechyłach wzdłużnych i poprzecznych.

 

Uczestnicy konferencji podczas 1 godzinnej, dynamicznej prezentacji mięli okazję poznać pokazowe prace hydrograficzne jednostki z użyciem hydrograficznych systemów pomiarowych.

 

Statek posiada specjalistyczne wyposażenie. W specjalnym kontenerze montowanym w części dziobowej zlokalizowane są wciągarki i windy hydrograficzne. Całkiem ciekawie wygląda system rolek pozwalających na bezpieczne opuszczanie do wody sprzętu pomiarowego.

 

Na pokładzie statku pracuje dwóch hydrografów estońskich, którzy wykorzystują do opracowania danych pomiarowych z MBES własne oprogramowanie pozwalające na przeprowadzenie większości kluczowych prac związanych z akwizycją, rejestracją i przetwarzaniem danych pomiarowych.


 

 

Źródło: www.hydrografpolski.pl

Podobne posty

Leave a Comment