200-letni wrak Zatoki Gdańskiej w trakcie badań archeologicznych

200-letni wrak Zatoki Gdańskiej w trakcie badań archeologicznych
200-letni wrak Zatoki Gdańskiej w trakcie badań archeologicznych

Podczas prac badawczych gdańskich archeologów podwodnych na wraku statku F 53-31 na Zatoce Gdańskiej okazało się, że jednostka ta ma ponad 200 lat. Na wraku spoczywającym na głębokości 12 metrów, nazwanym przez naukowców Głazik – ze względu na znajdujące się na jego pokładzie kamienie, których wielkość i kształt sugerują, że był to statek służący do transportu głazów – znaleziono wiele przedmiotów. Jednym z nich jest świetnie zachowany, zakorkowany kamionkowy baniak. Po wydobyciu na powierzchnię stwierdzono, że jest to około 200-stuletnia butelka na wodę pochodząca z niemieckiej miejscowości Selters.

 

Jak wyjaśnia jeden z archeologów z Narodowego Muzeum Morskiego kamienie na początku XIX wieku były wykorzystywane do budowy fundamentów czy też różnorodnych umocnień. Stąd możliwe, że Głazik był używany do zaopatrywania lokalnych odbiorców w ten surowiec. Innym dowodem na potwierdzenie powyższego mogą być półokrągłe sosnowe bale, które dodatkowo wyściełają wnętrze kadłuba. Być może służyły one do zabezpieczenia konstrukcji przed naciskiem głazów.

 

Przedwczoraj (w poniedziałek, 30 czerwca br.) archeolodzy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku rozpoczęli inwentaryzację Głazika. Jednym z jej celów jest pobranie próbek materiałów. Badanie fragmentów drewna z kadłuba wraku pozwoli ustalić dokładniejszą datę jego powstania. Do tej pory na stanowisku archeologicznym odkryto takie elementy konstrukcyjne wraku jak: wręgi i klepki poszycia a także kilka innych, silnie skorodowanych przedmiotów metalowych oraz fragment łańcucha.

 

Wyprawa badawcza potrwa kilkanaście dni, w trakcie których wykonana zostanie dokumentacja filmowa i fotograficzna. Pozwoli ona na stworzenie przestrzennego, cyfrowego modelu wraku. Głazik będzie drugim, po Porcelanowcu wrakiem udokumentowanym metodą 3D. Jest to powód do dumy, bowiem w tym zakresie Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest światowym prekursorem.


 

200-letni baniak na wodę mineralną Selters
200-letni baniak na wodę mineralną Selters

200-letnia butelka z wodą Selters…?

W trakcie poprzednich prac na wraku wydobyto zakorkowany, kamionkowy baniak pochodzący z lat 1806-1830, w którym prawdopodobnie znajduje się popularna w XIX wieku woda Selters. Odnaleziono wtedy również kawałki ceramiki, miseczkę, kilka fragmentów naczyń. Mimo, że butelka nie została odkorkowana i nie wiadomo na pewno co zawiera oraz jak smakuje woda mineralna sprzed 200 lat, to pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku cieszą się z nowego, cennego eksponatu.

 

Warto nadmienić, że woda Selters, której źródła odkryto około 1000 roku to jedna z najstarszych wód, wydobywanych w Europie.W ciągu wieków docierała na stoły wpływowych ludzi całego świata. Co ciekawe jej niezwykłe właściwości stały się niemal legendą. Ponoć wystarczyło zaledwie kilka łyków tego płynnego skarbu by stać się silnym i zdrowym.

 

Niestety początek XIX wieku to wysuszenie życiodajnych źródeł w Selters. Dopiero w roku 1896 działania grupy miłośników z tej miejscowości doprowadziły do poszukiwania nowych źródeł. Wykonano wiele odwiertów aż w końcu z jednego z nich, położonego poniżej zamku Laneburg, trysnęła fontanna krystalicznie czystej strugi. Pierwszą studnię nazwano „Selters-Sprudel-Augusta-Victoria” po żonie ostatniego niemieckiego cesarza. Obok czerpania niezwykłej wody rozpoczęto także światową dystrybucję w kamionkowych butelkach. W ten sposób Selters stał się symbolem najlepszej wody mineralnej.

 

Współczesnym dowodem potwierdzającym pozycję wody Selters na świecie są nazwy używane na określenie wody mineralnej w różnych krajach: „Seltz Suyu” w języku tureckim, „Selterskaja” w języku rosyjskim i „Agua de Seltz” po portugalsku. Dzisiaj Selters to produkt luksusowy sprzedawany na całym świecie. Mimo, że kamionkowy baniak został zastąpiony tradycyjną, szklaną butelką, to podobno właściwości wody są te same jak sprzed tysiąca lat.


 

Film z podwodnych prac na wraku Głazika:

 


 

 

 

Źródło: tvn24; Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Zdjęcia: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Podobne posty

One Thought to “200-letni wrak Zatoki Gdańskiej w trakcie badań archeologicznych”

  1. efka

    Selters woda zdrowia doda 😉 Ciekawe odkrycie, gratulacje!

Leave a Comment