5 mężczyzn oskarżono o splądrowanie wraku na Filipinach

5 mężczyzn oskarżono o splądrowanie wraku na Filipinach
Widoczne z lewej strony wraku
narzędzia sprawców
Fot. Randy V. Datu

Pięciu mężczyzn z prowincji Bataan na Filipinach zostało oskarżonych o splądrowanie wraku statku, który został uznany przez nurkową społeczność za historyczny. SBMA (Subic Bay Metropolitan Authority) na skutek doniesień wszczęło dochodzenie w sprawie masowych grabieży historycznych wraków znajdujących się w okolicy. W sprawę mogą być zamieszani również oficerowie portowi patrolujący ten rejon, bowiem kryją oni sprawców.

 

Proceder polegający na nielegalnym wydobyciu części wraku miał miejsce około 200 metrów od linii brzegowej Grande Island, dokładnie w Zatoce Subic. Miejsce to znane jest z wielu znajdujących się wraków, które przyciągają rzesze nurków. Policja zatrzymała osoby podejrzane o szabrowanie wraku w dniu 20 marca br., jednak ze względu na brak dowodów zwolniono je. Obecnie policja dysponuje dowodami w postaci sprężarki, beczki wypornościowe, kilku węży skalibrowanych na głębokość 30 metrów a także silnik diesla. Wszystkie te przedmioty były używane do plądrowania wraku. Proceder został odkryty w dniu 19 marca br. przez pracowników ze sklepu nurkowego Arizona, którzy znaleźli liny, niebieskie beczki, łańcuch kotwicy oraz duże bale w wodzie. Z kolei inny świadek widział jak podejrzani przy pomocy w/w sprzętu podnosili kotwicę wraku.

 

Sprawa dotyczy siostrzanego wraku statku San Quinten, który uważany jest za najstarszy zatopiony wrak na Subic Bay – zatonął on w 1898 roku. Teraz splądrowany wrak zostanie dokładnie zbadany przez pracowników Muzeum Narodowego. W raporcie jednoznacznie stwierdzono, że podejrzani z pewnością nie posiadali zezwolenia na usunięcie (cięcie) wraku a co za tym na wydobywanie z niego artefaktów.

 

Notka informacyjna:

 

Zatoka Subic na Filipinach w latach 1899-1991 była pod kontrolą Stanów Zjednoczonych, które posiadały tu bazę wojskową. Jest to również rejon znany z dużej ilości wraków, które pochodzą głównie z dwóch wojen: hiszpańsko-amerykańskiej z 1898 roku oraz II Wojny Światowej. Po tej ostatniej pozostało wiele zatopionych statków japońskich (szacuje się, że jest ich około 25). Lokalne władze nie tylko dbają o wraki, ale również promują nurkowanie wrakowe w tym rejonie tak, by przyciągać jak najwięcej turystów.


 

 

Źródło: rappler.com

Podobne posty

Leave a Comment