5. rocznica zatopienia wraku Bryza (K-18)

5. rocznica zatopienia wraku Bryza (K-18)
Ostatnie chwile na powierzchni.
Kuter łącznikowy K-18 Bryza.

Dziś – 16 sierpnia 2014 roku dokładnie o godz. 12.00 mija 5ta rocznica zatopienia kutra łącznikowego K-18 Bryza. Wrak  spoczął na dnie Zatoki Puckiej na głębokości 21 metrów około 200 metrów od brzegu.

 

Okrągła rocznica zatopienia to okazja dla wszystkich miłośników nurkowania, którzy będą mieli okazję za darmo zwiedzić ten podwodny obiekt. Inną z atrakcji będą Retronurki w Helu – plenerowe wydarzenie, które potrwa aż do niedzieli 17 sierpnia br. (włącznie). Organizatorzy zapowiedzieli szereg niespodzianek.

 

Jedną z ciekawszych atrakcji będzie możliwość nurkowania w replice dawnego hełmu otwartego prof. Wojtusiaka. Atrakcja dostępna z pokładu kutra Nurek – Hel, możliwość skorzystania od środy do niedzieli w godz. 14-16. Szukajcie przy tzw. Małej Plaży w Helu.

 

Poza tym wieczorami w remizie OSP Hel będzie można wysłuchać będzie można wykładów poświęconych historii nurkowania, m.in.:

  • Służba Nurków w Polskiej Marynarce Wojennej w okresie międzywojennym,
  • Dzieje nurkowań na Helu,
  • Historia głębokich nurkowań w Marynarce Wojennej RP.

 

Fanów podwodnych filmów zapraszamy na filmy przyrodnicze, które powinny stać się przebojem niedzieli powinny stać się. Wśród nich: Raport z Wód Bałtyku oraz Ryf Mew. Powiew chłodu latem zagwarantuje Nam pokaz slajdów Na Ryfie Mew Zimą.

 

Jedno jest pewne, spełniły się nadzieje pomysłodawców zatopienia jednostki, wrak Bryza przyciąga rzesze płetwonurków z całej Polski. Co więcej, okazał się doskonałym miejscem na szkolenia i warsztaty z zakresu nurkowania wrakowego. Do tej pory jest to jedyna jednostka zatopiona w polskich wodach terytorialnych Bałtyku z myślą o nurkach. Czekamy na więcej takich inicjatyw!


 

 

Źródło: Opracowanie własne, hel.naszemiasto


 

Czytaj więcej o wraku Bryza:

Wrak K18 Bryza
Wrak K18 Bryza

 

Podobne posty

Leave a Comment