72 godziny – nowy rekord najdłuższego nurkowania w słonej wodzie

Rekord swiata 72 godziny pod woda
72 godziny – nowy rekord podwodnego pobytu w słonej wodzie

Nieco ponad miesiąc temu informowaliśmy o rekordowym, najdłuższym zanurzeniu w słonej wodzie Egipcjanina Walaa Hafeza, które trwało 51 godzin i 20 minut. Następny rekord w tej konkurencji ustanowiła Amerykanka Cristi Quill, która zaledwie tydzień temu pobiła poprzedni rekord o 5 minut (więcej: Najdłuższe nurkowanie kobiece w wodzie słonej).

 

Jednak wydaje się, że tym razem rekord zostanie ustanowiony na nieco dłużej, bowiem Turek Cem Karabay, poprawił poprzedni rekord Guinnessa spędzając pod wodą aż 72 godziny!

 

Co ciekawe nurek ten posiada na swoim koncie już inny rekord świata – najdłuższego nurkowania w środowisku kontrolowanym. Ustanowił ów rekord w 2011 roku spędzając w wodach basenu w Stambule nieprzerwanie ponad 192 godzin.

 

Rekordowe zanurzenie 43-letniego nurka miało miejsce w wodach Morza Śródziemnego, na głębokości 6 metrów u wybrzeży tureckiej części Cypru, nieopodal miejscowości Kirenia. Wyjście Turka z wody zbiegło się z krajowym świętem – dniem Tureckiej Republiki Północnego Cypru.

 

Trzydniowy pobyt Cema Karabay był umilany lokalnymi przysmakami, przede wszystkim cypryjskim serem Halloumi oraz kebabem Turków cypryjskich. Oczywiście nie obyło się bez podwodnych gier i zabaw z nurkami zabezpieczającymi. Nurka odwiedził pod wodą również Kürşat Tüzmen, były turecki minister i nurek-amator, z którym zagrał w backgammon.

 

Już wiemy, że nurek zapowiedział pobicie własnego rekordu w przyszłości!


 


 

 

Źródło: dailysabah.com


 

Inne, długie zanurzenia w słonej wodzie:

Najdłuższe nurkowanie kobiece w wodzie słonej
Najdłuższe nurkowanie kobiece w wodzie słonej
Walaa Hafez rekord swiata w najdluzszym nurkowaniu w slonej wodzie
Rekordowe, najdłuższe nurkowanie w słonej wodzie
Allen Sherrod spędził ponad 51 godzin pod wodą
Allen Sherrod spędził ponad 51 godzin pod wodą

Nowy rekord świata Brytyjczyka
Nowy rekord świata Brytyjczyka

Podobne posty

Leave a Comment