Adidasy wydrukowane z oceanicznych śmieci

Adidasy wydrukowane z oceanicznych śmieci
Adidasy wydrukowane z oceanicznych śmieci

Nikogo nie trzeba przekonywać jak wielkim problemem jest zanieczyszczenie mórz i oceanów, zwłaszcza odpadami z tworzyw sztucznych. Nie istnieje żadne konkretne i rozsądne rozwiązanie tej kwestii. Jednak pojawił się cień nadziei,  firma Adidas współdziałając z organizacją Parley for the Oceans dążącą   do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów w  oceanach dzięki drukarce 3D stworzyła sportowy but. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że do wydrukowania buta użyto wyłącznie tworzyw sztucznych wydobytych z oceanu.

 

Oczywiście but ten to tylko prototyp, jednak jego celem jest pokazanie, że przemysł może wykorzystać oceaniczne odpady i wspomóc zatrzymanie zanieczyszczenia mórz. To ukazanie potencjału jaki znajduje się w pozornie bezużytecznych śmieciach. Ponadto wykorzystanie techniki 3D umożliwia dostosowanie buta do potrzeb konkretnego klienta.

 

Adidas wydrukowany z oceanicznych smieci - podeszwa
Podeszwa wykonana z rybackich sieci
Adidasy z oceanicznych smieci
Inna wersja butów z odpadów

Materiały, zarówno na górną część buta jak i poliestrową podeszwę zostały  w całości wykonane z oceanicznych śmieci. Do wydrukowania podeszwy użyto sieci rybackich.

 

Co ciekawe but ten nie jest jedynym pomysłem znanego producenta sportowego obuwia – firmy Adidas, na zmniejszenie ilości plastikowych zanieczyszczeń. Firma zapowiedziała, że do końca pierwszego kwartału 2016 roku ze swoich sieci detalicznych całkowicie wycofa plastikowe torby.


 

 


 

 

Źródło: Adidas; complex.com

Podobne posty

Leave a Comment