USA: udana akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini

USA: niesamowita akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini
USA: niesamowita akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini

W dniu 16 kwietnia (wtorek) w godzinach popołudniowych (15-16 czasu lokalnego) doszło do zaginięcia jednego z nurków jaskiniowych eksplorujących jaskinię Mill Pond Cave w Jackson County w Tennessee (USA).

 

Historia ta nie byłaby może tak interesująca, gdyby nie fakt, że zaginionym był doświadczony, brytyjski nurek – Josh Bratchley, który był jedną z osób zaangażowanych w zeszłoroczne uratowanie 12 młodych chłopców oraz ich trenera z zalanej jaskini w północnej Tajlandii.

 

Wiadomo, że Brytyjczyk podczas tego nurkowania miał wymienić fragment starej poręczówki. Niestety nie pojawił się na powierzchni po wykonanych zadaniu. Zespół po nieudanej, kilkugodzinnej próbie samodzielnego odnalezienia Josha, o godzinie 1:17 w nocy w środę zawiadomił lokalne służby ratunkowe.

 

Na miejsce zdarzenia z terenu Stanów Zjednoczonych (ze stanów Floryda oraz Arkansas) sprowadzono dwóch, doświadczonych nurków: Edda Sorensona oraz Mike’a Younga, którzy podjęli się zadania odnalezienia oraz wydobycia Josha. Pierwsi ratownicy, którzy znaleźli się na miejscu zidentyfikowali w jaskini – poduszkę powietrzną, która powinna posiadać wystarczająco dużo tlenu na przeżycie co najmniej dnia. Miejsce to, oddalone jest około 120 metrów od wejścia do jaskini i wymaga pokonania ciasnego korytarza. Dodatkowym utrudnieniem jest ograniczona widoczność na tej trasie.

 

Z oficjalnego oświadczenia lokalnych władz, wynika że nurkowie-ratownicy zanurzyli się około 6 p.m. a już niecałą godzinę później (dokładnie 6:58 p.m.) znaleźli się na powierzchni z uratowanym nurkiem. Jak się później okazało, to właśnie we wskazanej poduszce powietrznej został odnaleziony Josh Bratchleya. Mike Young na swoim Facebooku przyznał, że Josh znajdował się w świetnej kondycji pomimo spędzonych 27 godzin w jaskini. Na powierzchnię wypłynął o własnych siłach.

 

Uczestnikom akcji ratunkowej gratulujemy sprawnego i bezpiecznego jej przeprowadzenia. Czytelników zachęcamy do śledzenia wątku, który zostanie zaktualizowany jak tylko pojawią się kolejne informacje, w szczególności te dotyczące przyczyny uwięzienia brytyjskiego nurka w jaskini Mill Pond Cave.


 


 


 

 

Źródła: thenewdaily.com.au; abcnews.go.com; eu.tennessean.com

Podobne posty

Leave a Comment