USA: udana akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini

USA: niesamowita akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini

USA: niesamowita akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini

W dniu 16 kwietnia (wtorek) w godzinach popołudniowych (15-16 czasu lokalnego) doszło do zaginięcia jednego z nurków jaskiniowych eksplorujących jaskinię Mill Pond Cave w Jackson County w Tennessee (USA).

 

Historia ta nie byłaby może tak interesująca, gdyby nie fakt, że zaginionym był doświadczony, brytyjski nurek – Josh Bratchley, który był jedną z osób zaangażowanych w zeszłoroczne uratowanie 12 młodych chłopców oraz ich trenera z zalanej jaskini w północnej Tajlandii.

 

Wiadomo, że Brytyjczyk podczas tego nurkowania miał wymienić fragment starej poręczówki. Niestety nie pojawił się na powierzchni po wykonanych zadaniu. Zespół po nieudanej, kilkugodzinnej próbie samodzielnego odnalezienia Josha, o godzinie 1:17 w nocy w środę zawiadomił lokalne służby ratunkowe.

 

Na miejsce zdarzenia z terenu Stanów Zjednoczonych (ze stanów Floryda oraz Arkansas) sprowadzono dwóch, doświadczonych nurków: Edda Sorensona oraz Mike’a Younga, którzy podjęli się zadania odnalezienia oraz wydobycia Josha. Pierwsi ratownicy, którzy znaleźli się na miejscu zidentyfikowali w jaskini – poduszkę powietrzną, która powinna posiadać wystarczająco dużo tlenu na przeżycie co najmniej dnia. Miejsce to, oddalone jest około 120 metrów od wejścia do jaskini i wymaga pokonania ciasnego korytarza. Dodatkowym utrudnieniem jest ograniczona widoczność na tej trasie.

 

Z oficjalnego oświadczenia lokalnych władz, wynika że nurkowie-ratownicy zanurzyli się około 6 p.m. a już niecałą godzinę później (dokładnie 6:58 p.m.) znaleźli się na powierzchni z uratowanym nurkiem. Jak się później okazało, to właśnie we wskazanej poduszce powietrznej został odnaleziony Josh Bratchleya. Mike Young na swoim Facebooku przyznał, że Josh znajdował się w świetnej kondycji pomimo spędzonych 27 godzin w jaskini. Na powierzchnię wypłynął o własnych siłach.

 

Uczestnikom akcji ratunkowej gratulujemy sprawnego i bezpiecznego jej przeprowadzenia. Czytelników zachęcamy do śledzenia wątku, który zostanie zaktualizowany jak tylko pojawią się kolejne informacje, w szczególności te dotyczące przyczyny uwięzienia brytyjskiego nurka w jaskini Mill Pond Cave.


 


 


 

 

Źródła: thenewdaily.com.au; abcnews.go.com; eu.tennessean.com

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Nie taki CCR straszny… pierwszy rok na obiegu zamkniętym
Konferencja Baltictech 2019 zbliża się wielki nurkami!
Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top