Francja: udana akcja ratunkowa nurka jaskiniowego

Udana akcja ratunkowa nurka jaskiniowego
Udana akcja ratunkowa
nurka jaskiniowego

Historia francuskiego strażaka, która zakończyła się szczęśliwie… W środę (20 marca br.) w godzinach przedpołudniowych we francuskiej jaskini Grottes des Espèches zlokalizowanej w miejscowości Sauve został uwięziony jeden z nurków.

 

Zawodowy strażak spędził kilka godzin w poduszce powietrznej oddalonej 120 metrów od wejścia. Około godziny 15 strażacy-ratownicy poinformowali o uratowaniu nurka. 49-letni mężczyzna został przetransportowany przez kolegów do centrum szpitalnego w Alès w celu rutynowej kontroli stanu zdrowia.

 

Do zdarzenia doszło podczas ćwiczeń dwóch nurków jaskiniowych pracujących na co dzień w straży pożarnej. Jak podkreślają francuskie media obaj mężczyźni byli doświadczonymi nurkami, a zdarzenie miało miejsce w wolnym czasie. Jeden z nurków miał problem z ilością czynnika oddechowego (powietrza), dlatego postanowił skorzystać ze znajdującej się w tym miejscu poduszki powietrznej. Drugi z nurków wyszedł na powierzchnię i około godziny 12 zawiadomił służby ratunkowe o problemach partnera, jego lokalizacji oraz dobrym stanie psychicznym.

 

Na miejscu w akcji ratunkowej brało udział około 40 osób, były to osoby zarządzające akcją, specjaliści od nurkowania, wspinaczki czy logistyki. Współdziałanie ludzi wielu specjalności jest niezbędne celem wprowadzenia odpowiedniej strategii operacyjnej. Dodatkowo uruchomione zostało specjalne urządzenie ORSEC przystosowane do tego typu akcji ratowniczych (operacje ratownicze w określonym miejscu).

 

W operacji wyprowadzenia nurka na powierzchnię udział brało trzech nurków (para ratowników-strażaków oraz nurek, który zawiadomił służby – partner uwięzionego mężczyzny podczas feralnego nurkowania). Zadanie polegało głównie na dostarczeniu uwięzionemu pełnych butli z powietrzem. Pewną trudność stanowił zacisk w korytarzu prowadzącym do uwięzionego nurka.


 

Poznaj inne, podobne historie:

Spektakularna akcja ratunkowa nurka jaskiniowego na Majorce
Spektakularna akcja ratunkowa nurka jaskiniowego na Majorce
Nigeryjczyk ocalały dzięki bańce powietrznej
Nigeryjczyk ocalały dzięki bańce powietrznej
Nurek uwięziony przez 20 godzin w podwodnej jaskini
Nurek uwięziony przez 20 godzin w podwodnej jaskini

 

Źródła: midilibre.fr; francebleu.fr; sdis30.fr

Podobne posty

Leave a Comment