Francja: udana akcja ratunkowa nurka jaskiniowego

Udana akcja ratunkowa nurka jaskiniowego

Udana akcja ratunkowa
nurka jaskiniowego

Historia francuskiego strażaka, która zakończyła się szczęśliwie… W środę (20 marca br.) w godzinach przedpołudniowych we francuskiej jaskini Grottes des Espèches zlokalizowanej w miejscowości Sauve został uwięziony jeden z nurków.

 

Zawodowy strażak spędził kilka godzin w poduszce powietrznej oddalonej 120 metrów od wejścia. Około godziny 15 strażacy-ratownicy poinformowali o uratowaniu nurka. 49-letni mężczyzna został przetransportowany przez kolegów do centrum szpitalnego w Alès w celu rutynowej kontroli stanu zdrowia.

 

Do zdarzenia doszło podczas ćwiczeń dwóch nurków jaskiniowych pracujących na co dzień w straży pożarnej. Jak podkreślają francuskie media obaj mężczyźni byli doświadczonymi nurkami, a zdarzenie miało miejsce w wolnym czasie. Jeden z nurków miał problem z ilością czynnika oddechowego (powietrza), dlatego postanowił skorzystać ze znajdującej się w tym miejscu poduszki powietrznej. Drugi z nurków wyszedł na powierzchnię i około godziny 12 zawiadomił służby ratunkowe o problemach partnera, jego lokalizacji oraz dobrym stanie psychicznym.

 

Na miejscu w akcji ratunkowej brało udział około 40 osób, były to osoby zarządzające akcją, specjaliści od nurkowania, wspinaczki czy logistyki. Współdziałanie ludzi wielu specjalności jest niezbędne celem wprowadzenia odpowiedniej strategii operacyjnej. Dodatkowo uruchomione zostało specjalne urządzenie ORSEC przystosowane do tego typu akcji ratowniczych (operacje ratownicze w określonym miejscu).

 

W operacji wyprowadzenia nurka na powierzchnię udział brało trzech nurków (para ratowników-strażaków oraz nurek, który zawiadomił służby – partner uwięzionego mężczyzny podczas feralnego nurkowania). Zadanie polegało głównie na dostarczeniu uwięzionemu pełnych butli z powietrzem. Pewną trudność stanowił zacisk w korytarzu prowadzącym do uwięzionego nurka.


 

Poznaj inne, podobne historie:


 

Źródła: midilibre.fr; francebleu.fr; sdis30.fr

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Konferencja Baltictech 2019 zbliża się wielki nurkami!
Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka
Nurkowie Czarnobyla – historia trzech, prawdziwych Bohaterów

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top