Allen Sherrod spędził 51 godzin pod wodą

Allen Sherrod rekord świata 51 godzin pod wodą
Spędził 51 godzin pod wodą ustanawiając rekord świata. Rekordzista to ma klawe życie!

Mało kto wie, że kiedy Ahmed Gabr rozpoczynał swoje rekordowe zanurzenie w Morzu Czerwonym, w innym rejonie świata – Lauderdale-by-the-Sea na Florydzie w odległości 300 metrów od brzegu, inny nurek toczył swoją podwodną walkę z czasem. Plan był bardzo ambitny – pobić rekord świata Seana McGaherna, który w październiku 2013 roku ustanowił u wybrzeży Malty rekord przebywając ponad 49 godzin na obiegu otwartym w słonej wodzie.

 

Allen Sherrod znany również jako “The Grouper” spędził aż 51 godzin 4 minuty i 28 sekund pod wodą ustanawiając rekord świata w najdłuższym pobycie na obiegu otwartym w słonej wodzie. Warto przypomnieć, że poprzedni jego rekord z roku 2011 wynosił 48 godzin i 13 minut.

 

Po powrocie na ląd Allen stwierdził, że jedynym wyzwaniem był czas. Nie był zbyt podekscytowany faktem, że wychodzi za wcześnie, bowiem zamierzał spędzić pod wodą aż 55 godzin. Jednak widzowie znajdujący się na plaży wiwatowali gdy zobaczyli nurka na powierzchni. The Grouper miał sine i spuchnięte ręce. Doskonale wiedział on czego pragnie po ponad 2 dniach na płynnej diecie: napoju izotonicznym Gatorade i mączce ryżowej. Nic dziwnego, że miał ochotę na panierowaną rybę, trochę frytek i drzemkę.

 

Allen Sherrod pod wodą
Allen Sherrod pod wodą

Nurkowanie rozpoczęło się w czwartek 18 września bieżącego roku o godzinie 6:30 (lokalnego czasu). Rekordowe nurkowanie odbywało się na głębokości 5-6 metrów w ciągłym towarzystwie dwóch nurków. Zadaniem wsparcia była nie tylko obserwacja ruchów klatki piersiowej Allena podczas jego snu, ale także notowanie na tablicy magnetycznej jego stanu fizycznego.

 

Wśród podwodnych atrakcji może wskazać chociażby tańce kalmarów czy wyścigi morskich ciasteczek. Jednak najciekawsze zdarzenie miało miejsce w piątek, kiedy to nurek odnowił ślub ze swoją żoną – piękną syrenką. W przedsięwzięciu uczestniczyło około 100 wolontariuszy, w tym około 20 nurków wsparcia. Co ciekawe jedną z osób, które pomagały przetrwać pod wodą był masażysta, którego masaże miały na celu utrzymanie temperatury ciała i utrzymania ruchliwości stawów. Zdarzało się, że Allen Sherrod zasypiał podczas tych relaksujących chwil.

 

Tym razem lepiej niż w trakcie poprzedniego bicia rekordu w grudniu 2011 roku nurek przygotował się do długiego pobytu pod wodą. Przede wszystkim ubrany był w suchy skafander zaopatrzony w ogrzewane docieplenie, które miało chronić przed hipotermią. Poza tym, zamiast butli na plecach korzystał z wygodniejszego, sidemountowego ułożenia butli. Dodatkową nowością technologiczną była maska pełnotwarzowa umożliwiająca nie tylko komunikowanie się z zespołem, ale nawet udzielanie wywiadów. Nie obyło się bez wsparcia na powierzchni – dwóch łodzi, tratwy i skutera wodnego.

 

Niestety jak to bywa przy ekstremalnych nurkowaniach były także pewne kłopoty. W sobotę rano zaczął przeciekać suchy skafander, zimna woda szybko rozprzestrzeniła się i nurka zaczął przeszywać ból w kończynach. W pewnym momencie zaczął się wynurzać, jednak jeden z nurków zabezpieczających przytrzymał go i pociągnął do dna morskiego. Jednak awaria suchacza przesądziła o szybszym zakończeniu nurkowania. Zamiast planowanych 55 godzin skończyło się na ponad 51 godzinach.

 

Gratulujemy!

  

 

Źródło: sun-sentinel.com; orlandosentinel.com; divenewsnetwork.comZobacz także:

Nowy rekord świata Brytyjczyka
Nowy rekord świata Brytyjczyka

Podobne posty

Leave a Comment