Astronauci z NASA testują pod wodą nowe skafandry

Astronauci z NASA ćwiczą pod wodą
Astronauci z NASA ćwiczą pod wodą

Większość nurków ma nudne, przeważnie czarne skafandry, które nijak się mają do testowanych niedawno przez astronautów z NASA pięknych, pomarańczowych kombinezonów (zdjęcie obok). Jednak nie dajcie się oszukać, nie chodzi tu o modę a raczej o naukę.

 

Testy to swoista próba generalna przed planową przez NASA po 2020 roku misją na asteroidę. Astronauci ubrani w najnowsze, marchewkowe skafandry trenowali w głębokim na 12 metrów basenie zlokalizowanym w Laboratorium Neutralnej Pływalności, będącym częścią NASA Johnson Space Center w Houston w Teksasie.

 

Środowisko panujące w basenie imituje warunki grawitacji zerowej panujące w przestrzeni kosmicznej. Dodatkowo wykonana specjalnie na ćwiczenia makieta asteroidy Oriona sprawia, że jest to idealne miejsce na przeprowadzenie symulowanego spaceru kosmicznego. Pozwoli to astronautom zlokalizować potencjalne problemy i naprawić je zanim znajdą się kilka milionów mil od domu. Ponadto naukowcy pracują nad technikami i narzędziami, które zostaną użyte do badania tak małej asteroidy.

 

Planowana misja zapowiada się nie tylko ciekawie, ale i innowacyjnie. Otóż, będzie ona polegała na przechwyceniu z orbity wokół Słońca asteroidy, który następnie za pomocą kosmicznego robota zostanie sprowadzony na orbitę wokół Księżyca. Wtedy dopiero będzie można wysłać na asteroidę ludzi w celu pobrania próbek. Przyznacie, że brzmi to dość kosmicznie.

 

Okazuje się, że skafandry nie są doskonałe i potrzebne są pewne modyfikacje. Jeden z astronautów przyznał, że nie może on rozprostować ramion tak szeroko jak w skafandrach używanych dotychczas w przestrzeni kosmicznej. Być może owe marchewkowe cudeńka powinna uszyć któraś z polskich firm trudniąca się produkcją suchych skafandrów. 😉


 

 

Źródło: upi.com


 

 

Zobacz także:

Exosuit – poręczny skafander na głębokie wody
Exosuit – poręczny skafander na głębokie wody

 

 

Podobne posty

Leave a Comment