Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen

Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen
Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen

Jak donoszą austriackie media, wczoraj (11 kwietnia br.) około godziny 13 na popularnym nad Attersee Ofen (Weyregg am Attersee rejon Vöcklabruck) miał miejsce wypadek nurkowy z udziałem trzech Polaków. Zgodnie z tym co podaje policja do kłopotów doszło podczas ćwiczeń oddechowych. Było to nurkowanie szkoleniowe z udziałem 50-letniego nurka, jego przyjaciela oraz instruktora.

 

Polacy wykonali nurkowanie na głębokość 50 metrów. W trakcie wynurzania, na głębokości około 44 metrów kursanci wykonywali ćwiczenia dzielenia się gazem oddechowym. W trakcie ćwiczenia pojawiły się problemy ze sprzętem (najprawdopodobniej z automatem oddechowym) i nurkowie zdecydowali o jego zakończeniu. Jeden z kursantów prawdopodobnie wpadł w panikę i wynurzył się na powierzchnię, gdzie głośno krzyczał wołając o pomoc.

 

Z pomocą przyszli mu obecni przypadkowo na miejscu zdarzenia nurkowie policji z oddziału specjalnego Cobra, którzy w bezpieczny sposób doholowali go na brzeg i zaopatrzyli w tlen.

 

Pomimo braku bezpośredniego zagrożenia życia nurek został przetransportowany do kliniki w Traunstein (miejscowość w Niemczech oddalona około 100 km od miejsca wypadku nurkowego). Ze względu na awaryjne, niekontrolowane wynurzenie, konieczne było wysłanie Polaka do miejsca, gdzie jest dostępna komora ciśnieniowa. Pozostali, dwaj polscy nurkowie wynurzyli się w kontrolowany sposób, ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

Przypomnę, że poprzedni, niestety tragiczny wypadek nurkowy Polki na Attersee wydarzył się w czerwcu 2018 roku (Polka zginęła na Ofen Attersee). Zaledwie kilka miesięcy wcześniej, w kwietniu ubiegłego roku, również na Ofen zginął znany w polskim środowisku nurkowym Rosjanin – Sasza (Wydobyto ciało rosyjskiego nurka z Attersee). Ofen to najpopularniejsza (drugie miejsce to Schwarze Brucke) wśród głębokich nurków technicznych miejscówka nad Attersee. Opadające stromo dno jeziora pozwala szybko dotrzeć na głębokości sięgające ponad 100 metrów.


 

 

 

Źródło: heute.at; taucher.net; ooe.orf.at; nachrichten.at

Podobne posty

Leave a Comment