Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen

Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen

Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen

Jak donoszą austriackie media, wczoraj (11 kwietnia br.) około godziny 13 na popularnym nad Attersee Ofen (Weyregg am Attersee rejon Vöcklabruck) miał miejsce wypadek nurkowy z udziałem trzech Polaków. Zgodnie z tym co podaje policja do kłopotów doszło podczas ćwiczeń oddechowych. Było to nurkowanie szkoleniowe z udziałem 50-letniego nurka, jego przyjaciela oraz instruktora.

 

Polacy wykonali nurkowanie na głębokość 50 metrów. W trakcie wynurzania, na głębokości około 44 metrów kursanci wykonywali ćwiczenia dzielenia się gazem oddechowym. W trakcie ćwiczenia pojawiły się problemy ze sprzętem (najprawdopodobniej z automatem oddechowym) i nurkowie zdecydowali o jego zakończeniu. Jeden z kursantów prawdopodobnie wpadł w panikę i wynurzył się na powierzchnię, gdzie głośno krzyczał wołając o pomoc.

 

Z pomocą przyszli mu obecni przypadkowo na miejscu zdarzenia nurkowie policji z oddziału specjalnego Cobra, którzy w bezpieczny sposób doholowali go na brzeg i zaopatrzyli w tlen.

 

Pomimo braku bezpośredniego zagrożenia życia nurek został przetransportowany do kliniki w Traunstein (miejscowość w Niemczech oddalona około 100 km od miejsca wypadku nurkowego). Ze względu na awaryjne, niekontrolowane wynurzenie, konieczne było wysłanie Polaka do miejsca, gdzie jest dostępna komora ciśnieniowa. Pozostali, dwaj polscy nurkowie wynurzyli się w kontrolowany sposób, ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

Przypomnę, że poprzedni, niestety tragiczny wypadek nurkowy Polki na Attersee wydarzył się w czerwcu 2018 roku (Polka zginęła na Ofen Attersee). Zaledwie kilka miesięcy wcześniej, w kwietniu ubiegłego roku, również na Ofen zginął znany w polskim środowisku nurkowym Rosjanin – Sasza (Wydobyto ciało rosyjskiego nurka z Attersee). Ofen to najpopularniejsza (drugie miejsce to Schwarze Brucke) wśród głębokich nurków technicznych miejscówka nad Attersee. Opadające stromo dno jeziora pozwala szybko dotrzeć na głębokości sięgające ponad 100 metrów.


 

 

 

Źródło: heute.at; taucher.net; ooe.orf.at; nachrichten.at

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Konferencja Baltictech 2019 zbliża się wielki nurkami!
Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka
Nurkowie Czarnobyla – historia trzech, prawdziwych Bohaterów

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top