Australijska firma ukarana grzywną za śmiertelny wypadek nurkowy

Australijska firma ukarana grzywną za śmiertelny wypadek nurkowy

Bethany Farrell zmarła w dniu 17 lutego 2015r.

Bezprecedensowy wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku nurkowego zapadł niedawno w jednym z australijskich sądów w Queensland. Sprawa choć odległa od naszych realiów oraz polskiego systemu prawnego, to według mnie warta opisania. Historia, w której pierwsze nurkowanie okazało się zarazem ostatnim.

 

Na australijską firmę zajmującą się profesjonalnie organizacją rejsów połączonych z nurkowaniem – DL20 Trading Pty Ltd działającą na rynku pod nazwą Wings Diving Adventures nałożona została kara grzywny w wysokości 160 000 dolarów. Organizator nurkowania Wings Diving Adventures przyznał się do naruszenia obowiązków bezpieczeństwa wynikających z Ustawy o bezpieczeństwie w trakcie rekreacyjnego uprawiania aktywności wodnych (Safety in Recreational Water Activities Act). Na wymiar kary miała wpływ również współpraca z organami ścigania w trakcie śledztwa oraz nieskazitelna historia firmy.

 

Sprawa dotyczy śmiertelnego wypadku nurkowego, który miał miejsce w dniu 17 lutego 2015 roku w Blue Pearl Bay na wyspie Hayman. W wyniku zdarzenia śmierć poniosła 23-letnia Brytyjka – Bethany Farrell. Było to jej pierwsze nurkowanie w życiu.

 

Nurkowanie tzw. Intro lub Discover Scuba Diving odbywało w trzyosobowej grupie – instruktor oraz 2 klientów na głębokości maksymalnej 5 metrów. Miała w nim uczestniczyć jeszcze jedna osoba, jednak tuż przed nurkowaniem zrezygnowała nie podając żadnego, konkretnego powodu.

 

Pod wodą doszło do rozdzielenia zespołu, przypuszcza się, że wskutek mijania innych grup nurków. Instruktor po tym jak zorientował się, że nie ma obok niego Bethany wynurzył się z drugim klientem na powierzchnię. W trakcie poszukiwań udało się odnaleźć Bethany martwą na dnie na głębokości 11 metrów. Biegły po przeprowadzonej sekcji zwłok stwierdził, że bezpośrednią przyczyną zgonu było utonięcie. Przypuszcza się, że Bethany spanikowała, a przed ostatecznym zatonięciem widziana była jeszcze na powierzchni (może to sugerować podejmowanie nieudanych prób regulacji pływalności).

 

Specjalista ds. zdrowia i bezpieczeństwa z Queensland stwierdził naruszenia polegające między innymi na braku sprawdzenia zdolności pływackich oraz umożliwienia klientom przećwiczenia kontroli pływalności przy wykorzystaniu kamizelki wypornościowej (jacketu). Stwierdzono, że Wings Diving Adventures ryzykowała zdrowie i naraziła na niebezpieczeństwo Bethany Farrell oraz dwójkę jej współtowarzyszy.

 

Pozostaje jeszcze kwestia nieodpowiedniego zachowania pracowników Wings Diving Adventures, którzy tuż po wypadku Bethany Farrell usunęli wszelkie zrobione wcześniej w trakcie rejsu zdjęcia. Usunięto wszystko co mogło zostać wykorzystane jako dowody w sprawie. Dodatkowo pojawia się kwestia zamknięcia pozostałych członków rejsu, w tym dwójki przyjaciół Bethany, na dolnym pokładzie. Sytuacje te opisane zostały na TripAdvisor.

 

Zakończenie sprawy wyrokiem i karą grzywny, to w dużej mierze zasługa rodziców zmarłej Bethany Farrell, którzy podjęli kroki zmierzające do wyjaśnienia okoliczności wypadku oraz ustalenia naruszeń. Bethany uczestniczyła w zorganizowanej, odpłatnej aktywności, w trakcie której powinna być bezpieczna. Zamiast tego została pozostawiona sama w obcym środowisku, na dnie oceanu.

 

Życzę rodzinom znajdującym się w podobnej sytuacji cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do sprawiedliwości, do  poznania przebiegu i szczegółów zdarzenia. PRAWDA należy się najbliższym zmarłego nurka.


 

 

Źródła: DailyMail; BBC; The Times; The Sun

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka
Nurkowie Czarnobyla – historia trzech, prawdziwych Bohaterów
USA: udana akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini
Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen
P jak PLASTIK – nowy znak nurkowy

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top