Australijska firma ukarana grzywną za śmiertelny wypadek nurkowy

Australijska firma ukarana grzywną za śmiertelny wypadek nurkowy
Bethany Farrell zmarła w dniu 17 lutego 2015r.

Bezprecedensowy wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku nurkowego zapadł niedawno w jednym z australijskich sądów w Queensland. Sprawa choć odległa od naszych realiów oraz polskiego systemu prawnego, to według mnie warta opisania. Historia, w której pierwsze nurkowanie okazało się zarazem ostatnim.

 

Na australijską firmę zajmującą się profesjonalnie organizacją rejsów połączonych z nurkowaniem – DL20 Trading Pty Ltd działającą na rynku pod nazwą Wings Diving Adventures nałożona została kara grzywny w wysokości 160 000 dolarów. Organizator nurkowania Wings Diving Adventures przyznał się do naruszenia obowiązków bezpieczeństwa wynikających z Ustawy o bezpieczeństwie w trakcie rekreacyjnego uprawiania aktywności wodnych (Safety in Recreational Water Activities Act). Na wymiar kary miała wpływ również współpraca z organami ścigania w trakcie śledztwa oraz nieskazitelna historia firmy.

 

Sprawa dotyczy śmiertelnego wypadku nurkowego, który miał miejsce w dniu 17 lutego 2015 roku w Blue Pearl Bay na wyspie Hayman. W wyniku zdarzenia śmierć poniosła 23-letnia Brytyjka – Bethany Farrell. Było to jej pierwsze nurkowanie w życiu.

 

Nurkowanie tzw. Intro lub Discover Scuba Diving odbywało w trzyosobowej grupie – instruktor oraz 2 klientów na głębokości maksymalnej 5 metrów. Miała w nim uczestniczyć jeszcze jedna osoba, jednak tuż przed nurkowaniem zrezygnowała nie podając żadnego, konkretnego powodu.

 

Pod wodą doszło do rozdzielenia zespołu, przypuszcza się, że wskutek mijania innych grup nurków. Instruktor po tym jak zorientował się, że nie ma obok niego Bethany wynurzył się z drugim klientem na powierzchnię. W trakcie poszukiwań udało się odnaleźć Bethany martwą na dnie na głębokości 11 metrów. Biegły po przeprowadzonej sekcji zwłok stwierdził, że bezpośrednią przyczyną zgonu było utonięcie. Przypuszcza się, że Bethany spanikowała, a przed ostatecznym zatonięciem widziana była jeszcze na powierzchni (może to sugerować podejmowanie nieudanych prób regulacji pływalności).

 

Specjalista ds. zdrowia i bezpieczeństwa z Queensland stwierdził naruszenia polegające między innymi na braku sprawdzenia zdolności pływackich oraz umożliwienia klientom przećwiczenia kontroli pływalności przy wykorzystaniu kamizelki wypornościowej (jacketu). Stwierdzono, że Wings Diving Adventures ryzykowała zdrowie i naraziła na niebezpieczeństwo Bethany Farrell oraz dwójkę jej współtowarzyszy.

 

Pozostaje jeszcze kwestia nieodpowiedniego zachowania pracowników Wings Diving Adventures, którzy tuż po wypadku Bethany Farrell usunęli wszelkie zrobione wcześniej w trakcie rejsu zdjęcia. Usunięto wszystko co mogło zostać wykorzystane jako dowody w sprawie. Dodatkowo pojawia się kwestia zamknięcia pozostałych członków rejsu, w tym dwójki przyjaciół Bethany, na dolnym pokładzie. Sytuacje te opisane zostały na TripAdvisor.

 

Zakończenie sprawy wyrokiem i karą grzywny, to w dużej mierze zasługa rodziców zmarłej Bethany Farrell, którzy podjęli kroki zmierzające do wyjaśnienia okoliczności wypadku oraz ustalenia naruszeń. Bethany uczestniczyła w zorganizowanej, odpłatnej aktywności, w trakcie której powinna być bezpieczna. Zamiast tego została pozostawiona sama w obcym środowisku, na dnie oceanu.

 

Życzę rodzinom znajdującym się w podobnej sytuacji cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do sprawiedliwości, do  poznania przebiegu i szczegółów zdarzenia. PRAWDA należy się najbliższym zmarłego nurka.


 

 

Źródła: DailyMail; BBC; The Times; The Sun

Podobne posty

Leave a Comment