Aż 94 foki jednocześnie, wśród nich Łodzik

foka szara
Czy te oczka mogą kłamać?

Członkowie Błękitnego Patrolu WWF zaobserwowali u ujścia Wisły jednocześnie aż 94 foki.

Niespodzianka, wśród nich pojawił się Łodzik – jedna z fok szarych urodzona w tym roku w helskim fokarium została w czerwcu wypuszczona do Bałtyku.

Z danych pochodzących z monitoringu wynika, że w pobliżu Ujścia Wisły przebywała jeszcze jedna foka – Łacha, wypuszczona razem z Łodzikiem.

 

 

Pisaliśmy o tym: Powrót fok do Bałtyku

 

 

Poprzedni rekord wynosił 77 osobników jednocześnie. Został  udokumentowany dzięki stałemu monitoringowi prowadzonemu w ramach projektu „Ochrony siedlisk ssaków i ptaków morskich”.

 

Ujście Wisły jest wyjątkowym miejscem do foczych obserwacji. Zlokalizowanym w tym rejonie łachy są odizolowane od lądu, co sprzyja foczym wypoczynkom. Jest to jedno z niewielu miejsc na polskim, gdzie foka może odnaleźć sprzyjające warunki do odpoczynku.


 

 

Kliknij foczkę by śledzić wędrówki Łodzika i innych.

foczka
Kliknij mnie

 


Co zrobić, gdy zobaczymy fokę?

Przypominamy, że każdą obserwację fok należy zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej UG w Helu, telefon 601 889 940.

Pod żadnym pozorem nie należy do foki podchodzić. Należy zostawić ją w spokoju i obserwować z daleka.

Obecnie trwa sezon narodzin u fok pospolitych, trzeciego gatunku bałtyckiej foki. Istnieje zatem prawdopodobieństwo spotkania z foczym maluchem. W takich sytuacjach od naszego odpowiedzialnego zachowania może zależeć życie foki.

 

Foka szara niegdyś liczna na polskim wybrzeżu od kilku lat dzięki działaniom naukowców i ekologów, zaczyna pojawiać się znów coraz częściej u naszych brzegów. Jej liczebność wynosi zaledwie 25% stanu sprzed 100 lat, który był szacowany na około 100 tysięcy osobników.

 

Źródło: www.wwf.pl

 

 

Zobacz też:

Foka szara (Halichoerus grypus)
Foka szara
Foka obrączkowana (Pusa hispida)
Foka obrączkowana
Foka pospolita (Phoca vitulina)
Foka pospolita

Podobne posty

One Thought to “Aż 94 foki jednocześnie, wśród nich Łodzik”

  1. Anonim

    Dobrze i o to w

Leave a Comment