Bałtycki morświn ofiarą przyłowu

Bałtycki morświn ofiarą przyłowu

Bałtycki morświn ofiarą przyłowu
© Katarzyna Jęczkowska / WWF Polska

Informacja o martwym morświnie znalezionym w środę 5 lutego br. została wczoraj opublikowana przez WWF Polska. Zgłoszenia w sprawie martwego morświna dokonali rybacy z przystani w Unieściu. Wiadomość ta natychmiast została przyjęta przez wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF odpowiedzialnych za monitoring tego odcinka wybrzeża.

 

Stosownie do zaleceń Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, członkowie Błękitnego Patrolu WWF udali się do Unieścia. Niestety bałtycki morświn okazał się ofiarą przypadkowego zaplątania w sieci rybackie (przyłowu). Rybacy poinformowali, że do przyłowu doszło na głębokości 16 metrów. Jak się okazuje ssaki te nie są w stanie zlokalizować cienkiej nylonowej przędzy, z której zbudowane są niektóre sieci rybackie. Zaplątane morświny nie mogą wydostać się z sieci, w końcu giną z powodu braku powietrza.

 

Po wstępnych oględzinach okazało się, że przełowiony osobnik, to najprawdopodobniej samiec nie posiadający zewnętrznych oznak choroby. Bałtycki morświn miał około 1,2 metra długości i ważył 37 kilogramów. Widoczne wokół pyska morświna odkształcenia powstały wskutek kontaktu z siecią. Następnie został on przewieziony do Stacji Morskiej w Helu.

 

Morświn jest jedynym gatunkiem walenia występującym w Bałtyku. Szacuje się, że populacja bałtyckiego morswina to zaledwie 100 osobników, dlatego też gatunek ten został uznany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) za krytycznie zagrożony wyginięciem. Aktualnie prowadzony jest międzynarodowy projekt SAMBAH, którego celem jest uzupełnienie wiedzy o morświnach żyjących w Bałtyku oraz ustalenie rozmieszczenia i zagęszczenia tych ssaków. Wyniki badań będą znane już pod koniec tego roku.

 

Niezależnie od prowadzonych badań ważne jest wypracowanie skutecznych sposobów zapobiegania przyłowom. Jednym z nich jest stosowanie akustycznych odstraszaczy tzw. pingerów. Być może niedługo zostaną opracowane inne metody ograniczające ryzyko połowu tych zagrożonych wyginięciem waleni.

 

Jak podkreślają wolontariusze z WWF Polska niezwykle ważne jest zgłaszanie każdego przypadku zaobserwowania ssaków morskich, żywych lub martwych do:

 

  • Błękitnego Patrolu WWF, telefon 795 536 009 lub
  • Stacji Morskiej, telefon 601 88 99 40

 

Bez współpracy, nie tylko z rybakami nie będzie możliwe ocalenie tych ssaków. Każde zgłoszenie pomaga naukowcom w zdobyciu danych na temat bałtyckich morświnów oraz pozwoli zmniejszać ryzyko przypadkowych połowów.


 

 

Źródło: WWF Polska


 

Czytaj więcej o morświnie:

 

Jeden komentarz. Odpowiedz coś!

  1. Biedactwo…:(

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Nie taki CCR straszny… pierwszy rok na obiegu zamkniętym
Konferencja Baltictech 2019 zbliża się wielki nurkami!
Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top