Bałtyk: ogromny wlew wody z Morza Północnego

Bałtyk: ogromny wlew wody z Morza Północnego
Bałtyk: ogromny wlew wody z Morza Północnego

Podczas mających miejsce w dniach 14-22 listopada sztormów do Bałtyku trafiło 76 kilometrów sześciennych słonej wody. Ten ogromny wlew wody z Morza Północnego został wykryty przez naukowców z Instytutu Badań Morza, Leibniz-Institut w Warnemünde. Co najważniejsze, wraz z wodą do Bałtyku trafiły aż 1,4 gigatony soli!

 

Jak przyznaje profesor Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie: Sól oznacza dla morza życie. Słona, ciężka i dobrze natleniona woda niczym kisiel przez lata rozlewa się po głębinach. Przypomnę tylko, że Bałtyk bywa określany najsłodszym morzem świata. Jego zasolenie jest bardzo niskie, wynosi zaledwie 7‰. Dla porównania zasolenie Oceanu Atlantyckiego to 33-37‰, Morza Śródziemnego 33-39‰ a Morza Czerwonego 37-42‰.

 

Stąd właśnie wlew wody z Morza Północnego zapewni właściwe warunki życia w bałtyckich głębiach: Arkońskiej, Gdańskiej i Gotlandzkiej na kilka najbliższych lat. Niestety jak twierdzą naukowcy zwykłe sztormy nie docierają tak głęboko. Jednak ratunkiem dla życia w tych niedostępnym miejscach okazują się duże wlewy słonej wody.

 

Co ciekawe poprzednie takie zjawisko miało miejsce w Bałtyku rozpoczęło się pod koniec 2014 roku i trwało aż do lutego bieżącego roku. W tym okresie do Morza Bałtyckiego dostało się aż 200 km³ atlantyckiej, słonej wody. Naukowcy przypominają, że wcześniej przez kilkanaście lat tego typu wlewy w ogóle nie występowały.


 

 

Źródło: Radio Gdańsk

Podobne posty

Leave a Comment