Nie tylko Bałtyk wrakami usiany

Wraki Szkocji
Mapa wraków Szkocji

Okazuje się, że nie tylko Bałtyk jest usiany setkami, ba nawet tysiącami wraków. Właśnie została opublikowana interaktywna mapa z naniesionymi jednostkami zatopionymi wokół szkockiego wybrzeża.

 

Królewska Komisja do spraw starożytnych i historycznych zabytków Szkocji (RCAHMS) opublikowała właśnie nową mapę wraków pokazującą zagęszczenie jednostek znajdujących się na wodach terytorialnych Szkocji. Mapę można obejrzeć TUTAJ.

 

Mapa została stworzona w ramach projektu Adair mającego na celu zestawianie i propagowanie informacji na temat historycznego, morskiego środowiska. Projekt został sporządzony w tysiącach rekordów przechowywanych cyfrowo przez RCAHMS w ramach internetowej bazy danych Canmore. Wykorzystano również ogromną kolekcję prywatnych zdjęć i materiałów podarowanych niedawno RCAHMS przez pioniera morskiej archeologii w Szkocji – Colina Martina.

 

W ten sposób znacząco wzrósł szkocki, krajowy rejestr morski wzbogacił się o nowe obiekty. Rejestr wraków powiększył się prawie czterokrotnie a o 40% wzrosła ewidencja ogólna obiektów morskich. Co istotne informacje te są swobodnie dostępne dla wszystkich, można pobierać rekordy, fotografie, dane poprzez system Canmore, w którym znajdziecie:

  • mapę pokazującą gęstość wraków, zarówno okrętów jak i samolotów, na wodach szkockich. Dane te dotyczą zarówno tych jednostek wybudowanych po 1992 roku, jak i tych powstałych w roku 800;
  • 1200 zdjęć z kolekcji Colin i Paula Martina, wśród nich znajdują się niepublikowane wcześniej fotografie z nurkowań wrakowych u wybrzeży Szkocji. Dostęp to tych fantastycznych zasobów jest bezpłatny;
  • mnóstwo rekordów (ponad 20 tysięcy) z baz danych różnych organizacji badających szkockie wody.

 

Jednak RCAHMS nie zamierza poprzestawać na dotychczasowych osiągnięciach. Organizacja będzie nadal aktywnie zarządzać zebranymi danymi, co więcej planuje na najbliższe lata podjęcie działań partnerskich z innymi organizacjami.

 

Jest to pierwsze w Europie na tak szeroką skalę przedsięwzięcie zmierzające do zarejestrowana obiektów spoczywających na morskim dnie oraz nieodpłatnego udostępnienia wszystkich zebranych informacji.


 

 

Źródło: rcahms.gov.uk

Podobne posty

Leave a Comment