Brytyjscy nurkowie solidarni z oskarżonym instruktorem nurkowania

Brytyjscy nurkowie solidarni z oskarżonym instruktorem nurkowania
Klikając w obrazek znajdziesz się na fanpage’u We stand with Stephen Martin

W sierpniu tego roku opisywałam zarzuty jakie maltańska prokuratura stawia brytyjskiemu instruktorowi nurkowania -Stephenowi Martinowi, (więcej: Instruktor nurkowania oskarżony o śmierć podwodnych towarzyszy) w związku z ubiegłoroczną tragiczną śmiercią dwojga nurków w rejonie Dwejra na Gozo (więcej: Na Gozo zginęło troje nurków).

 

Sprawa jest niezwykle kontrowersyjna oraz bezprecedensowa. Myślę, że nikt nie przypuszczał, że nabierze ona tak dramatycznego obrotu.

 

W październiku na Facebooku został założony fanpage We Stand With Stephen Martin. Twórcy, brytyjscy nurkowie, proszą o jego udostępnianie na swoich profilach tak, by dotarł do jak największego grona odbiorców. Przyłączamy się do apelu, pokażmy solidarność społeczności nurkowej!

 

Aktualnie Stephen Martin czeka na rozprawę apelacyjną, na której sąd orzeknie o utrzymaniu w mocy lub odmowie ekstradycji. W międzyczasie sąd administracyjny uznał dopuszczalność odwołania Stephena Martina od wniosku o ekstradycję (tutaj w uproszczonej procedurze europejskiego nakazu aresztowania). Jednak jest to tylko małe zwycięstwo.

 

Oczywiście okres oczekiwania na prawomocne rozstrzygnięcie w sprawie ekstradycji jest niezwykle stresujący dla oskarżonego. Dodatkowo Steve’a dotykają nieprzyjemne historie związane z przebywaniem na wolności za kaucją. Kilka tygodni temu ze względu na awarię samochodu nie zdążył on wrócić do domu przed wyznaczoną godziną policyjną. Co prawda zawiadomił o tym odpowiednie instytucje, jednak ostatecznie został ponownie aresztowany za łamanie warunków zwolnienia za kaucją. Na szczęście już kolejnego dnia został ponownie zwolniony za kaucją. Nie sądzę by ktokolwiek z nas był w stanie wyobrazić sobie co obecnie przeżywa Steve.


 

BSAC wspiera oskarżonego nurka

BSAC
BSAC organ zajmujący się nurkowaniem rekreacyjnym w Wielkiej Brytanii

W połowie listopada 2015 roku naczelne władze BSAC (British Sub-Aqua Club) udały się na Maltę celem ustalenia i wyjaśnienia oskarżeń kierowanych przeciwko Steve’owi, ale również wyrażenia swojego zaniepokojenia sytuacją. Władze maltańskie przyznały, że zdają sobie sprawę z powagi sytuacji oraz wpływu jaki może ona mieć na inne, podobne wypadki na Malcie (jak na ironię w dniu 15 listopada br. w rejonie Dwejra zginął inny brytyjski nurek). Obie strony wyraziły wolę i chęć dalszej współpracy w tej sprawie. Niewątpliwym plusem jest fakt, iż Stephen Martin został poinformowany o wynikach kontroli oraz mógł zapoznać się z materiałem dowodowym zebranym w sprawie.

 

Pojawiły się kontrowersje i wątpliwości co do finansowania pomocy prawnej dla Steve’a przez BSAC. Na szczęście większość członków opowiada się za koniecznością wsparcia instruktora, który jest jednym z członków organizacji. BSAC przeznaczyło na pokrycie kosztów obrony kwotę 100 000 funtów (w brytyjskich realiach wystarczy to na dobrego adwokata jedynie przez krótki okres czasu). Co ciekawe nurka wspierają nie tylko Brytyjczycy, ale również centra nurkowe zlokalizowane na Gozo.

 

Wiadomo już, że Steve spędzi tegoroczne święta Bożego Narodzenia w domu, bowiem jego odwołanie od ekstradycji zostanie rozpatrzone najwcześniej na początku przyszłego roku.


 

 

Źródła: Facebook We Stand With Stephen Martin; simplyscuba.com; scubaverse.com


 

Czytaj także:

Stephen-Martin_instruktor_nurkowania_oskarzony
Instruktor nurkowania oskarżony o śmierć podwodnych towarzyszy
Dwejra Gozo - Blue Hole
Na Gozo zginęło troje nurków

Podobne posty

Leave a Comment