Jak wygląda butla nurkowa po wybuchu?

Jak wygląda butla nurkowa po wybuchu?

Płaszcz butli po wybuchu

Niestety co jakiś czas zdarza się wypadek, często śmiertelny, związany z nieprawidłowym użytkowaniem oraz dbałością o stan butli nurkowej. Najczęściej słabym elementem butli nurkowej staje się zawór (zwłaszcza tzw. stożkowy). Jednak tym razem w Hondurasie doszło do poważnego uszkodzenia płaszcza butli (zdjęcie po lewej).

 

Eksplozja zbiornika, która miała miejsce 8 stycznia br. w zatoce wyspy Utila należącej do archipelagu Bay Islands (Islas de la Bahía) spowodowała śmierć 16-letniej Keily Sarahi Pineda Alberto. Oprócz dziewczyny w zdarzeniu ucierpiał również mężczyzna, Kenneth Newton Diamond Cooper, który stracił nogę. Na szczęście stan mężczyzny jest stabilny, przeszedł jedną z trzech czekających go operacji oraz wymagał transfuzji krwi. Pokrzywdzonego czeka jeszcze długa rehabilitacja, ale lekarze są dobrej myśli. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane.

 

W środowisku nurkowym od dawna trwa debata na temat konieczności zgłaszania, częstotliwości przeprowadzania okresowych przeglądów (tzw. legalizacji) UDT (Urząd Dozoru Technicznego) butli używanych przez nurków. Większość cywilizowanych krajów na świecie posiada odpowiednik polskiego UDT oraz odpowiednie regulacje prawne w zakresie przeglądów butli. Coś, co z pozoru wydaje się użytkownikowi – nurkowi uciążliwością ma nas uchronić przed używaniem butli, która stanowi realne zagrożenie utraty zdrowia, a nawet życia.


 

Jak wygląda butla nurkowa po wybuchu?

Przykład rozerwanej butli

Jak wygląda butla nurkowa po wybuchu?

Uszkodzone butle nurkowe


 

Coraz częściej podróżujemy w coraz bardziej egzotyczne miejsca nurkowe. Jednak musimy być świadomi, że gro uboższych krajów, zwłaszcza te położone na rozproszonych, niewielkich wyspach (szczególnie karaibskich i azjatyckich) nie posiadają stosownych regulacji. Co za tym bazy, centra nurkowe świadczące nam usługi, w tym wypożyczające sprzęt nurkowy nie są zobowiązane do wykonywania okresowych przeglądów, dbałości o stan butli poprzez okresowe rewizje polegające na ocenie stanu wnętrza płaszcza butli narażonego np. na korozję.

 

Niestety niewiele możemy zrobić w tym zakresie, warto jednak dokonywać oględzin zewnętrznych butli nurkowych, które są nam oferowane. Czasem po stanie, typie zaworów możemy poznać, że butla jest już bardzo długo eksploatowana, co może świadczyć o jej wątpliwym stanie również wewnątrz płaszcza. Naszą czujność powinny również wzbudzić wszelkie pęknięcia lub wady (uszkodzenia) powłoki płaszcza butli widoczne na zewnątrz. W przypadku odkrycia tego typu wad niezwłocznie poinformujmy pracowników bazy oraz stanowczo odmówmy zabrania takiej butli pod wodę.

 

Przypomnę tylko, że w 2010 roku na adriatyckiej wyspie Vis, w porcie Komiża w Chorwacji miał miejsce śmiertelny wypadek, którego przyczyną było wystrzelenie butli ze sprężonym powietrzem. Śmierć poniosła wtedy dwójka Polaków, a troje innych zostało poważnie rannych. Do zdarzenia doszło podczas przeładunku sprzętu nurkowego na łódź. Najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia zaworu jednej z butli wskutek jej upuszczenia podczas załadunku. Butla w niekontrolowany sposób zaczęła latać niczym pocisk po niewielkim, pełnym ludzi pokładzie.

 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak wiele wypadków zdarza się podczas napełniania butli aluminiowych, które tak chętnie wykorzystujemy jako butle stage. Szczególnie narażone na uszkodzenia (eksplozję) są butle wykonane z niektórych stopów aluminium. Wypadki te czasami kończą się poważnymi obrażeniami ciała, włącznie z koniecznością amputacji nogi blendera (osoby napełniającej butle).


 

Jak wygląda butla nurkowa po wybuchu?

Butla aluminiowa po wybuchu podczas bicia gazu. Wypadek miał miejsce w Nowej Południowej Walii (Australia) w 2016 roku.

Jak wygląda butla nurkowa po wybuchu?

Rozerwana butla aluminiowa, wypadek miał miejsce w Nowej Południowej Walii (Australia) w 2009 roku.


 

Aktualizacja na dzień 12 stycznia 2018 roku – wypadek podczas napełniania butli tlenem

Zaledwie dzień po opublikowaniu artykułu w niemieckiej prasie pojawiła się informacja o wypadku śmiertelnym, który miał miejsce wczoraj (11 stycznia br.) w Niemczech. Do tragicznego zdarzenia doszło w trakcie napełniania butli nurkowej tlenem. W wyniku doznanych obrażeń śmierć poniósł 37-letni mężczyzna. Wiadomo, że do eksplozji doszło w piwnicy domku szeregowego, a mężczyznę odnalazł jego 9-letni syn. Najprawdopodobniej do napełniania butli wykorzystywany był samodzielnie skonstruowany kompresor.


 

Zobaczcie co zostaje z butli nurkowej po eksplozji w kontrolowanych warunkach


 

 

Źródło: laprensa.hn; gofundme.com; scubaboard.com; ctla.co.nz; worksafe.qld.gov.au; diveright.ru; safework.nsw.gov.au; hessenschau.de

Jeden komentarz. Odpowiedz coś!

  1. Skąd wiedza i teoria o tym, że zawór z gwintem stożkowym jest najsłabszym elementem ?

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Galeria Piovano w Font Estramar dla uczczenia eksploratora
Dwa kilkuwiekowe wraki odnalezione w Morzu Bałtyckim
Konferencja nurkowa Baltictech 2017 – podsumowanie
Systemy Sac Actun i Dos Ojos połączone! Najdłuższa zalana jaskinia świata!
Jak wygląda butla nurkowa po wybuchu?
Manewry ROV GRALmarine w kopalni Marie-Agnes
Nurkowe podsumowanie 2017 roku
Śmiertelny wypadek nurkowy na Hańczy
Odszedł Bil Phillips – legenda jukatańskich eksploracji
Jak szybko zakładasz swoją piankę?

Na wesoło

Aż się boję puszczać boję :-)

Jaka to roślina?

Potamogeton pectinatus (Rdestnica grzebieniasta)

Co to za zwierzę?

Chaetodon auriga

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top