Butlonosy nawołują się po „imieniu”

Butlonos grupa
Rozbawiona gromadka „imiennych” delfinów

Wiemy już, że delfiny pomagają innym gatunkom w razie niebezpieczeństwa i że są bardzo inteligentne. Tym mniejsze zdziwienie wywołują kolejne, znalezione przez szkockich naukowców, dowody, że te morskie ssaki, potrafią reagować na charakterystyczne dźwięki, które działają jak imiona.

 

Przypuszczano, że delfiny wydają zróżnicowane dźwięki, w celu precyzyjnego porozumiewania się. Wcześniejsze eksperymenty pokazały, że butlonosy wydają te dźwięki często. Co więcej wewnątrz grupy potrafią nauczyć się nowych i powtarzać nietypowe sygnały.

 

Dopiero teraz badacze obserwowali w jaki sposób delfiny reagują na dźwięk. Zdaniem naukowców, ssaki te używają charakterystycznych gwizdów, które pomagają im we wzajemnej identyfikacji. Doświadczenie wykazało, że delfiny odpowiadają tylko wtedy, gdy usłyszą dźwięk.

 

Środowisko w jakim żyją delfiny zmusza je do wypracowania i korzystania z dobrego systemu komunikacji. Od niej bowiem zależy, czy będą w stanie tworzyć zwartą grupę a w konsekwencji – przeżyć.

 

Wyniki badań zostały opublikowane w tygodniku Amerykańskiej Akademii Nauk (PNAS – Proceedings of the National Academy of Sciences).


 

Zobacz też:

IMG_0395
Butlonos

Podobne posty

Leave a Comment