The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii

The Cave - zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
The Cave (Nang Non) – plakat

Ubiegłoroczna historia odnalezienia oraz uwolnienia 12 chłopców i ich trenera z tajlandzkiej jaskini Tham Luang wzbudziła zainteresowanie mediów z całego świata. Trzeba przyznać, że nurkowanie jaskiniowe nie cieszyło się tak ogromnym zainteresowaniem, szkoda, że właśnie z powodu takich okoliczności. Nic zatem dziwnego, że historia zostanie przeniesiona na duży i mały ekran.

 

The Cave (Nang Non) zapowiada się równie niesamowicie jak sama historia, którą opowiada. Fabuła filmu oparta została na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w czerwcu/lipcu 2018 roku. 12 chłopców, członków piłkarskiej drużyny „Wild Boars” wraz ze swoim trenerem podczas nieprzemyślanego zwiedzania jaskini Tham Luang w północnej Tajlandii zostało w niej uwięzionych przez wezbrane wody monsunowe. Świat wstrzymał oddech. Przez ten czas o nurkowaniu jaskiniowym usłyszeli wszyscy, w mediach pojawiały się reportaże, wywiady.

 

Kluczową rolę w akcji ratunkowej odgrywał czas. Wbrew wszelkim przeciwnościom udało się szybko skompletować zespół doświadczonych nurków jaskiniowych i ratowników, którzy podjęli się wydawałoby się niemożliwego – odnalezienia i wydobycia uwięzionych w jaskini chłopców oraz ich trenera. Udało się odnaleźć wszystkich żywych po 9 dniach od uwięzienia. Nikt z ratowników, do momentu odnalezienia grupy, nie wiedział czy chłopcy żyją czy nie. W trakcie pomocy i uwalnia uwięzionych, grupa ratowników korzystała z procedur, które nigdy wcześniej nie były testowane, jednak ze względu na szczególne okoliczności konieczne okazało się ich zastosowanie. Jedną z nich było np. podanie chłopcom środków uspokajających w celu bezpiecznego wydobycia ich z jaskini.

 

Jak przyznaje reżyser – Tom Waller inspiracja do nakręcenia filmu zainspirowały go obserwowane postępy podczas akcji ratunkowej. Śledził on wiadomości i zdał sobie sprawę, że jako tajski filmowiec ma wyjątkową szansę by opowiedzieć tę historię. The Cave (Nang Non), to nie tylko sucha relacja dotycząca prawdziwych wydarzeń, film przede wszystkim ukazuje głęboki duchowy i kulturowy wpływ jaki zdarzenie wywarło na mieszkańców nie tylko Tajlandii, ale również całego świata. To także niezliczone osobiste historie ludzi zaangażowanych w misję uwolnienia chłopców. Ludzie przejęli się historią i czekali na cud, który tym razem się spełnił…


 

The Cave – oficjalny trailer


 

Planowanych jest kilka filmów z akcji ratunkowej w jaskini Tham Luang, jednak pierwszym, do którego ukończone zostały zdjęcia filmowe jest właśnie The Cave autorstwa tajlandzko-irlandzkiego reżysera Toma Wallera. Prawa do historii zostały również zakupione przez Netflix – znanego, amerykańskiego dostawcę usług medialnych, operującego również na polskim rynku.

 

Reżyser przyznał, że dobre wykonie podwodnych scen było zarówno technicznym, jak i logistycznym wyzwaniem. Jednak pomocne okazało się zaangażowanie kilku doświadczonych nurków – ratowników, wśród nich Belg Jim Warny, Kanadyjczyk Erik Brown i pochodzący z Chin Tan. Pamiętajmy, że znacząca część akcji ratunkowej odbywała się w niezwykle trudnych warunkach, w krętym systemie wypełnionych wodą syfonów, kawern i szczelin. Tom Waller jest przekonany, że ekipie filmowej udało się odtworzyć autentyczne warunki przy słabej widoczności i świetle pochodzącym tylko z lamp czołowych. Każdy widz poczuje się jakby naprawdę zanurzał się w korytarzach wraz z ratownikami.

 

Premiera filmu The Cave (Nang Non) w Tajlandii jest zaplanowana na dzień 12 września tego roku. Natomiast przedpremierowa projekcja ma mieć miejsce w lipcu bieżącego roku – w rocznicę zdarzeń.

Film ma być dostępny w kinach od 28 listopada 2019 roku. Na bieżąco będziemy informowali o możliwości obejrzenia The Cave w Polsce na dużym ekranie.

Czekając na premierę zachęcamy do obejrzenia zdjęć z planu The Cave.


 

Zobaczcie fragment akcji ratunkowej – przedsmak tego co zobaczymy w The Cave


 

Aktualizacja z dnia 22 sierpnia 2019 roku – zapowiedź filmu The Cave

Aktualizacja 1 luty 2019

Premiera kinowa w Polsce zapowiadana jest na 28 lutego 2020. Film w Polsce pojawi się pod tytułem „Ocaleni”. Dostępny jest również oficjalny polski zwiastun filmu.

 


 

Źródło: Facebook The Cave; The Cave movie; Bangkok Post; BBC; The Thelegraph; The New York Times

Podobne posty

Leave a Comment