Chiny: nurkowanie saturowane na 313 metrów

Chiny: nurkowanie saturowane na 313 metrów
Sześciu chińskich nurków,
którzy wykonali rekordowe
nurkowanie saturowane
na głębokość 313,5 metra

W ostatnich latach Chiny poczyniły imponujące osiągnięcia w zakresie badań morskich. Z pewnością jednym z nich jest Jiaolong –  najbardziej zaawansowany batyskaf, który to w dniu 27 czerwca 2012 roku wraz z dwoma oceanautami osiągnął głębokość 7062 metrów w Rowie Mariańskim na zachodnim Pacyfiku.

 

Ostatnie chińskie osiągnięcie to wykonane na głębokość 313,5 metrów nurkowanie saturowane. Ty samym Chiny pretendują do światowej czołówki w zakresie badań głębinowych.

 

W dniu 25 stycznia br. sukcesem zakończył się eksperyment w nurkowaniu saturowanym na głębokość ponad 300 metrów. Sześciu chińskich nurków, Hu Jian Guan Meng Dong Meng Tan Hui , Luo xiaoming i Li Hongjian, całych i zdrowych opuściło komorę dekompresyjną po spędzeniu w niej około 380 godzin.

 

Nurkowie weszli do komory w dniu 9 stycznia br. Już 3 dni później zostali oni poddani działaniu ciśnienia identycznego z panującym na głębokości 300 metrów. Zarejestrowano maksymalną głębokość 313,5 metrów. Jednak śmiałkowie mogli opuścić komorę po około 17 dniach.


 

Chiny: nurkowanie saturowane na 313 metrów
Nurkowie w trakcie
wchodzenia do komory
Fot. Xinhua

Technologia nurkowania saturowanego umożliwia ludziom wytrzymać wysokie ciśnienie wody poprzez nasycenie ludzkiej tkanki gazem obojętnym. Takie działanie pozwala nurkowi na dłuższy czas pobytu na większych głębokościach niż w przypadku konwencjonalnych technik nurkowania.

 

Ta specjalistyczna technologia jest stosowana w eksploracjach głębinowych, w akcjach ratowniczych na morzu oraz w inżynierii budowlanej na dnie mórz i oceanów.

 

Teraz Chiny poszukują technologii, która pozwoli nurkom przebywać na głębokości 500 metrów. Jest to mocny start w rywalizacji o dominację w podwodnym świecie.


 

 

http://www.youtube.com/watch?v=IBKjZ0_8_Qw


 

 

Źródło: Global Times

Podobne posty

5 Thoughts to “Chiny: nurkowanie saturowane na 313 metrów”

 1. On

  Pieknie a dostali juz chlopaki medale? Moze do Soczi z nimi?

 2. L.J.

  Tego nie wie nikt, ale kwiatki chlopaki zgarnęli. Soczia welcome!

 3. BB

  Wladnie wystartowali, juz im kosmos nie wystarcza…

 4. Edd

  W Soczi poki co nasi sobie calkiem dobrze radza..choc to wzgledne.

Leave a Comment