Chiny walczą z algami

Algi w Chinach
Jak w tym pływać…? Na algę?

Algi pokryły ponad 440 kilometrów kwadratowych chińskiego wybrzeża. Szczególnie upodobały sobie popularną plażę w miejscowości Qingdao, położonej w prowincji Shandong we wschodnich Chinach. Miejsce to znajduje się na Półwyspie Qingdao, który oddziela Zatokę Bohai i Morze Żółte.

 

Jest to największy odnotowany w Chinach rozkwit glonów. Jedna z przyczyn jest upatrywana w szybkim rozwoju farm wodorostów jadalnych na Morzu Żółtym. Zjawisko zalegania alg jest obserwowane w tym regionie co roku, jednak staje się ono coraz bardziej intensywne.

 

W tym roku algi pokryły ponad dwukrotnie więcej powierzchni wybrzeża niż w roku 2008, kiedy to miał miejsce poprzedni największy wysyp glonów. Aby usunąć 7335 ton niechcianych wodorostów użyto buldożerów.

 

Algi nie są toksyczne dla ludzi ani dla zwierząt. Jednakże zjawisko to może nieodwracalnie zmienić ekosystem Morza Żółtego a obficie występujące glony mogą doprowadzić do wymarcia organizmów w nim żyjących. Zalegające na powierzchni glony blokują promienie słoneczne oraz zabierają tlen morskim organizmom.

 

 

Źródło: www.guardian.co.uk

Podobne posty

Leave a Comment