Co dwoje oczu, to nie jedno

Dos Ojos
Dos Ojos

System Dos Ojos jest nie tylko jednym z największych na świecie kompleksów podwodnych jaskiń. Położony na Półwyspie Jukatan w Meksyku.

 

Nazwa Dos Ojos oznacza w języku hiszpańskim „dwoje oczu” a odnosi się do dwóch przyległych cenotów. Nurkowanie zwykle zaczyna się z mniejszego, zwanego Eastern Eye.

 

Jedną z możliwości nurkowania jaskiniowego w tym jest przepłynięcie przez strefę cavern aż do końca poręczówki turystycznej znajdującej się na drugim końcu jaskini. Z łatwością poznacie osiągnięcie miejsca jumpa po plastikowym aligatorze z lalką Barbie w pysku.

 

 


System Dos Ojos
System Dos Ojos

W jaskini można wybrać jedną z kilku różnych poręczówek. Położone poręczówki często się zmieniają, dlatego sugerowane jest by przynajmniej na pierwszego nura zabrać przewodnika. Jedna z poręczówek prowadzi do górnej części jaskini, gdzie czekają szerokie korytarze i wiele formacji skalnych. Inna poręczówka skieruje Nas do Tak Be Ha, ogromnego cenotu, którego kopuła wypełniona jest powietrzem. Zdarza się, że miejsce to jest sztucznie oświetlone. Poza tym jest to popularne miejsce snorkelingu.

W drodze powrotnej można relaksować się widokiem ogromnych cavern. Niezapomniane wrażenia.

 

System Dos Ojos jest w bezpośrednim sąsiedztwie Systemu Sac Actun. Do tej pory nikomu nie udało się połączyć tych dwóch, olbrzymich systemów.


 

 Wśród zapaleńców jest także Polak -Krzysztof Starnawski. Jego projekt zmierza do po połączenia dwóch najgłębszych (70m – 119m)  miejsc tych systemów, mianowicie  studni The Pit i studni Blue Abyss. Obydwie leżą blisko siebie, około 500 m, więc nasuwa się wniosek, iż mogą one opadać do jednego, głębokiego kolektora. Ich połączenia to pracochłonne ale także pociągające wyzwanie. Gdyby się to udało, to ciąg korytarzy obu systemów wynosiłby prawie 300 km.

 

Trzymamy kciuki i z niecierpliwością oczekujemy kolejnych wieści z Meksyku!


Lokalizacja:

20° 19′ 28″ N

87° 23′ 26″ W

 

  

 

Źródło: cavediving.com

 

Podobne posty

Leave a Comment