Crabster – robot do pracy w trudnych warunkach

Crabster - eksplorator morskich głębin
Crabster – eksplorator morskich głębin

Crabster CR200 – bo taka jest pełna nazwa największego robota przystosowanego do chodzenia po morskich głębinach. Jak sama nazwa wskazuje został on opracowany w nawiązaniu do popularnego skorupiaka. Powstał w koreańskim Instytucie Oceanologii i Technologii (KIOST) przy wsparciu pięciu południowokoreańskich uniwersytetów. Sami przyznacie, że wygląda niesamowicie. Głównym celem stawianym Crabsterowi jest przezwyciężenie wyzwań stawianych przez silne prądy pływowe w płytkich wodach przybrzeżnych.

 

Mechaniczny krab będzie pomocny w prowadzeniu podwodnych badań czy poszukiwaniu skarbów. Urządzenie waży prawie 640 kilogramów a dzięki trzem parom potężnych odnóży jest w stanie utrzymać stabilność nawet w silnych prądach oceanicznych. Nurkowanie ludzi w takich warunkach jest zbyt niebezpieczne. Crabster jest wyposażony aż w 11 kamer oraz specjalny system umożliwiający poruszanie się w takich warunkach.

 

Crabster jest uzależniony od zewnętrznego źródła zasilania. Pod wodą może on pozostać nawet przez kilka dni, które wykorzystane zostaną na zbieranie danych przy pomocy sonaru oraz pobieraniu próbek za pomocą szczypiec (dwóch przednich nóg). Również zewnętrzna powłoka robota została zaprojektowana tak, by mogła wytrzymywać silne prądy oceaniczne.

 

Latem ubiegłego roku twórcy Crabstera – koreańscy inżynierowie przeprowadzili pierwsze, podwodne testy, które potwierdziły jego wodoszczelność i pełną funkcjonalność. Już tej wiosny robot zostanie sprawdzony na głębokości 200 metrów. Na pierwszą misję poszukiwawczą na pełną skalę zespół ma nadzieję w przyszłym roku.


 

 

Źródło: news.cnet.com

Podobne posty

Leave a Comment