Cyprysowy podwodny las w Zatoce Meksykańskiej

Cyprysowy podwodny las w Zatoce Meksykańskiej
Cyprysowy podwodny las
w Zatoce Meksykańskiej
Mapa sonarowa obrazująca jego zasięg

U wybrzeży Alabamy został odkryty podwodny las, który przetrwał pod wodą ponad 50 tyś. lat.

Pradawny las cyprysów został skutecznie zakonserwowany przez pokrywające go ogromne ilości oceanicznych osadów. Najprawdopodobniej zostały one odsłonięte w 2005 roku przez huragan Katrina.

 

Najciekawszy jednak jest fakt, że drzewa przetrwały w doskonałym stanie. Po nacięciu nadal czuć świeży zapach cyprysów.

 


 

Las zajmuje powierzchnię 1,3 kilometra kw., znajduje się w Zatoce Meksykańskiej, u wybrzeży Alabamy na głębokości 18 metrów. Z relacji odkrywców wynika, że pnie są bardzo duże, wielkości ciężarówek.

Przez lata las pełnił funkcję rafy, przyciągał ryby, skorupiaki, ukwiały i inne podwodne organizmy, które osiedliły się między korzeniami.

 

Zespół naukowców stworzył już mapę obszaru i przeanalizował próbki drzew. Jak wykazało badanie izotopów węgla rośliny te mają około 52 tys. lat. Być może znalezisko pozwoli wyjaśnić tajemnicę klimatu, jaki panował w Zatoce Meksykańskiej tysiące lat temu, w okresie zlodowacenia Wisconsin, gdy poziom morza był znacznie niższy niż obecnie. Na prace badawcze naukowcy mają około 2 lat.


 

Update na dzień 10 lutego 2014 roku – czy podwodny las zostanie morskim rezerwatem?

 

Rada ds. Rybołówstwa jednogłośnie podjęła w miniony czwartek (6.02.2014 r.) decyzję o udzieleniu swojego poparcia dla utworzenia w miejscu położenia cyprysowego, podwodnego lasu w Zatoce Meksykańskiej chronionego, morskiego rezerwatu. Następnym krokiem jest uzyskanie zgody NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration).

 

Aktualnie w Zatoce Meksykańskiej znajduje się tylko jeden rezerwat morski, jest to Flower Garden Banks położony 115 mil od wybrzeży Teksasu i Luizjany. Badacze obawiają się, że brak ochrony dla tego miejsca doprowadzi z czasem do jego zniknięcia. Tym razem jednak nie będzie to działanie natury a człowieka.

 

 

 

Źródło: livescience.com; xray-mag.com

Podobne posty

Leave a Comment