Dania sprzeda kilka wysp

Dania sprzedaje kilka wysp
Dania sprzeda kilka wysp

Dania położona jest na 406 wyspach, niektóre z nich nawet nie nadają się do zamieszkania a bez kilku spokojnie mogłaby funkcjonować.

 

Z każdym rokiem wzrastają koszty życia a mieszkańców niektórych wysp drastycznie ubywa. W efekcie prowadzi to do wzrostu kosztów utrzymania każdego mieszkańca przez państwo. Dla przykładu na wyspie Egholm niedaleko od Aalborg i Nørresundby, wynosi 143 tysięcy koron rocznie (26 tysięcy dolarów).

 

Zdaniem naukowców zajmujących się projektowaniem i planowaniem przestrzennym wybrane wyspy powinny zostać zamknięte bowiem nie mają one przyszłości. Tylko pieniądze nowych inwestorów mogą tchnąć w nie drugie życie pozwalając na ich rozwój.

 

Dania posiada aż 27 takich małych wysp, w których stale i szybko maleje zaludnienie. Łącznie zamieszkuje je 4,6 tysiąca ludzi a ich utrzymanie kosztuje samorządy lokalne 15 mln koron rocznie (ok. 2,7 mln dolarów). Jeden z burmistrzów wyraził dość radykalny pogląd  stwierdzając, że małe wyspy muszą zostać zlikwidowane. Można marzyć o sielankowym życiu na wyspie, ale nie można zmusić ludzi do życia w nim, jeśli ludzie chcą je opuścić. Według niego utrzymywanie tych nierentownych wysepek, to wyrzucanie pieniędzy.

 

Jeśli sugerować się wyłącznie logiką, to część z tych 27 wysp powinna być wyludniona i zamknięta z zakazem osiedlania się. Póki co rząd nie zachęca mieszkańców do przeprowadzek, czekając na konkretne oferty wykupu wysp.

 

Autochtoni są oburzeni takim tokiem rozumowania. Uważają, że życie na wyspach jest wyjątkowe i nie można oceniać go jedynie przez pryzmat ekonomiczny. Ich zdaniem ochrony wymaga kultura i tradycje, których nie sposób wycenić.

 

Jednak eksperci pozostają bezwzględni i dążą do tego, aby umieścić wyspy w ofertach na rynku nieruchomości. Według nich ten, kto kupi wyspę nie może na niej zarobić. Powinien zachować na niej naturalną różnorodność i niepowtarzalną atmosferę miejsca.

 

Czy faktycznie Dania sprzeda kilka wysp…?


 

 

Źródło: www.kristeligt-dagblad.dk

Podobne posty

Leave a Comment