Daniel Libeskind chce zbudować podwodny hotel w Morzu Czerwonym

Daniel Libeskind chce zbudować podwodny hotel w Morzu Czerwonym
Projekt podwodnego hotelu
autorstwa Daniela Libeskinda

Daniel Libeskind, światowej sławy współczesny architekt polskiego pochodzenia, ma zamiar zbudować w Morzu Czerwonym podwodny hotel. Architekt wybrał na lokalizację hotelu południowe wybrzeże Izraela, dokładniej miejscowość Eljat.

 

Zostały już opublikowane pierwsze, przykładowe projekty niekonwencjonalnego, podwodnego hotelu. Zamiarem Libeskinda jest odmłodzenie terenu i wykorzystanie przestarzałej przestrzeni restauracyjnej, która funkcjonowała tu do roku 2012. Gwiazda Morza Czerwonego (Red Sea Star), bo tak nazywała się restauracja powstała pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, uznana była w owym czasie za wyjątkową atrakcję z luksusowym wystrojem i egzotycznym menu. Obecnie tłumy turystów przyciąga tu nowe, większe obserwatorium i akwarium. Jest to jedno z najpopularniejszych turystycznie miejsc w Izraelu.

 

Choć plany są we wczesnej fazie, to już budzą wiele kontrowersji. Sam pomysł stworzenia podwodnego hotelu nie jest niemożliwy, bowiem podobne obiekty funkcjonują już w Singapurze, Dubaju, Malediwach i Szwecji. Przy budowie konieczne będzie uwzględnienie istniejącej u wybrzeży Eljatu rafy koralowej. Krytycy pomysłu już twierdzą, że lokalna rafa zostanie zniszczona w wyniku budowy oraz rozwoju turystyki.

 

Daniel Libeskind zaprojektował wiele charakterystycznych budowli na całym świecie. Jego architektura jest zaliczana do dekonstruktywizmu. Do najbardziej rozpoznawalnych projektów Libeskinda należy Muzeum Żydowskie w Berlinie oraz zagospodarowanie terenu Ground Zero po World Trade Center w Nowym Jorku. Architekt podczas realizacji swoich projektów wielokrotnie miewał problemy, związane między innymi z planami zagospodarowania przestrzennego.

 

Jednego możemy być pewni, projekt będzie zgodny z filozofią głoszoną przez Daniela Libeskinda o włączeniu emocji w architekturę. Zamknij oczy i wyobraź sobie widok z okna hotelowego… rafa koralowa oraz panujące na niej, wielobarwne życie…

 


 

 

Źródło: fromthegrapevine.com; haaretz.com

Zdjęcia: Studio Libeskind

Podobne posty

Leave a Comment