Dive Demo Days Hańcza 2017 – podsumowanie

Dive Demo Days Hańcza 2017 - podsumowanie
Demo Days Hańcza 2017

W kilku ostatnich latach, ale w tym roku szczególnie możemy zauważyć, że nurkowe spotkania zyskują na zupełnie nowej jakości. Zazwyczaj, pomysł ich zorganizowania wokół większych i popularniejszych zbiorników dla nurków, wiązał się z zapewnieniem wystawiającym się firmom potencjalnej rzeszy klientów, której można zaprezentować nowe produkty.

 

Obecnie mam wrażenie, że przyciąga nas na te wydarzenia ich idea, a zwłaszcza chęć przynależenia do grupy, która wyznaje podobne, szumnie je nazywając, ideały i tak naprawdę zrzesza nas faktycznie wspólne logo organizatora. Miejsce nurkowe staje się doskonałym pretekstem do wspólnych podwodnych wypadów i wieczornych, bardziej lub mniej formalnych dyskusji w zaprzyjaźnionej bazie. Przyjeżdżamy więc na demo days nie tylko z chęci przetestowania sprzętu, bo przecież w dużej mierze już go posiadamy, ale z potrzeby spotkania się z dawno niewidzianymi znajomymi, a przy okazji poczucia, że faktycznie coś nas ze sobą łączy.

 

Jesteśmy właśnie „na świeżo” po pierwszej edycji Dive Demo Days na Hańczy. Impreza z tego cyklu w końcu dotarła nad najgłębszy zbiornik w Polsce, gdzie w zasadzie co drugi napotkany nurek mianuje się nurkiem technicznym, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Organizowane przez firmę Santi wydarzenie, w miejscu, w którym większość nurkowań odbywa się i tak pod logo tej firmy, dokładnie pokazało, że poza wysokiej jakości sprzętem potrzebujemy łączącej nas idei i chcemy przynależeć do grupy nurków, których łączy chęć odkrywania i doskonalenia swoich umiejętności, niezależnie skąd się wywodzimy i który instruktor wpłynął na nasz rozwój.

 

Hańcza niczym magnes przyciąga nurków z całej Polski. Jednak mimo tego na Dive Demo Days przyjechały również osoby, które nigdy wcześniej nie odwiedziły tych okolic (chociaż nam, stałym bywalcom, wydawało się to niemożliwe). Pensjonaty i pola namiotowe wypełnione ‚po brzegi’ same świadczą o zainteresowaniu nurkową imprezą. Nie pamiętam, aby wcześniej tak często rysowane były mapki podwodnej okolicy i tyle razy tłumaczono jak dopłynąć do miejsc wartych obejrzenia.

 

Dive Demo Days Hańcza 2017 - podsumowanie
Uczestników gościło
Centrum Nurkowe Banana Divers

Przyjacielskiego charakteru spotkania nadawała nie tylko bliskość jeziora, ale również zaprzyjaźnione Centrum Nurkowe Banana Divers, w którym zorganizowano bazę wypadową dla gości Dive Demo Days oraz miejsce prelekcji. Siłą rzeczy baza stała się również miejscem kuluarowych spotkań.

 

Baza, która tak naprawdę na co dzień jest największym w tej części Polski Centrum Testowym Santi i Halcyon oraz zaprzyjaźnionych z marką firm: Ammonite System czy Suex, tym razem otwarta była dla każdego. Ponieważ nowości sprzętowe trafiają tutaj w zasadzie w pierwszej kolejności Dive Demo Days na Hańczy odbyły się jednocześnie z towarzyskim Bananowym Piknikiem. 160 kilogramów dostarczonych na długi weekend bananów zobowiązuje!

 

Za nami cztery dni testowania sprzętu Santi Diving, oświetlenia Ammonite System (czekamy z niecierpliwością na zakończenie testów nowego światła!), rebreatherów XCCR, JJ CCR oraz całej floty najnowszych skuterów Suexa (założę się, że po tych demo wzrośnie zapotrzebowanie na niektóre modele).

 

Za sprzętem stali jednak równie długo wyczekiwani nad Hańczą ludzie, których można było posłuchać ‚z bliska’, zadać im od dawna nurtujące nas pytania (bez konieczności przebijania się przez tłumy, jak w przypadku bardziej formalnych targów nurkowych). Po prostu tam byli – otwarci, chętni do podzielenia się swoją wiedzą, dostępni. Chociaż na co dzień wykonują świetne i zaawansowane projekty nurkowe, tutaj byli dla nas, a domowa atmosfera sprzyjała łamaniu dystansów.

 

Dive Demo Days Hańcza 2017 - podsumowanie
Tomasz Stachura w trakcie prelekcji na Dive Demo Days Hańcza 2017

Tomek Stachura, którego nikomu już nie trzeba przedstawiać, opowiadając o ostatnich osiągnięciach ekspedycji Odnaleźć Orła, przypomniał nam, jak bardzo tęsknimy już za konferencją Baltictech. Clemens Schützenhofer, świetny nurek i ambasador marki Suex, pokazał najnowsze osiągnięciach Suexa, które znalazły zastosowanie w nowych modelach skuterów. Dla każdego ciekawskiego był w stanie rozebrać skuter dosłownie na części pierwsze. Aleksander Chodakowski uchylił rąbka tajemnicy, jeżeli chodzi o nowe światło, które firma Ammonite System zamierza, po zakończeniu testów, wypuścić na rynek. Marcin Bramson przekonywał, że nie trzeba być Supermanem decydując się na pierwsze nurkowania na rebreatherze (chociaż nie zaszkodzi), a Bratislav Vaiser pokazał filmy z pierwszych eksploracji nowoodkrytego wraku w Chorwacji, który wkrótce (mamy nadzieję) zostanie udostępniony dla nurków.

 

Wydaje mi się, a wiele osób pewnie się z tym stwierdzeniem zgodzi, że impreza pod logo Dive Demo Days nie oznacza już tylko chęci pokazania swojej przewagi nad konkurencją, ale jest zorganizowana naprawdę dla nas – NURKÓW. Daje możliwość spotkania dawno niewidzianych znajomych, którzy nie przekrzykują się, czyj sprzęt jest lepszy, ale opowiadają naprawdę świetne historie, wspólnie się bawią i dzielą doświadczeniami. A niektórych z ich opowieści naprawdę warto posłuchać!


 

Autor: Magdalena Rozmus

Instruktor PSAI, nurek trimiksowy PSAI Level 3

Centrum Treningowe SeaHorse

Zapraszam na stronę oraz facebook

 

Serdeczne podziękowania za zdjęcia dla Centrum Nurkowego Banana Divers

Podobne posty

Leave a Comment