Za kulisami Diving into the Unknown

Diving into the Unknown
Diving into the Unknown

Już za miesiąc premiera niezwykle wyczekiwanego i mocnego filmu dokumentalnego Diving into the Unknown. Okazuje się, że szczęściarze będą mieli możliwość przedpremierowego obejrzenia dokumentu w dniach 27 lub 29 stycznia br. Pokazy te odbędą się w ramach przeglądu filmów DocPoint – Helsińskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych. Trailer Diving into the Unknown cieszy się niezwykłą popularnością i wzbudza wielkie emocje nie tylko wśród nurków.

 

Juan Reina – reżyser i scenarzysta Diving into the Unknown przyznaje, że był właśnie w trakcie kręcenia telewizyjnej serii o nurkowaniu jaskiniowym, gdy w dniu 6 lutego 2014 roku w jaskini Plura w Norwegii zdarzył się tragiczny wypadek. Ciała dwóch fińskich nurków zostały uwięzione w jaskini na głębokości ponad 100 metrów. Wtedy też koncepcja filmu o nurkowaniu jaskiniowym poszła w innym kierunku…


 


 

Norweskie władze nie podjęły się wydobycia ciał nurków. Uznano, że tego typu akcja w jaskini na ponad 100m głębokości jest zbyt niebezpieczna. Akcji wydobycia ciał nurków podjęli się za to ich koledzy. Ze względu na obowiązujący zakaz nurkowania w jaskini niebezpieczna operacja musiała odbyć się w tajemnicy. Nurkowie przybyli do Norwegii około miesiąc po zdarzeniu, każdy osobno by nie wzbudzić podejrzeń.


 


 

Za kulisami Diving into the Unknown
Akcja wydobycia ciał z norweskiej jaskini Plura

Pomimo panujących wtedy trudnych warunków nurkowa akcja wydobycia ciał fińskich nurków została sfilmowana. Nagranie było zaplanowane, więc kamery znajdowały się zarówno na zewnątrz, w partiach suchych jaskini jak i pod wodą. Każdy z nurków miał również zamocowaną kamerkę GoPro.

 

W ten sposób zebrano setki godzin materiału do stworzenia filmu dokumentalnego. Ze względu na konieczność delikatnego a przy tym realistycznego przedstawienia podwodnej tragedii pierwotny materiał został mocno ocenzurowany. Przede wszystkim wycięto wiele ujęć, które po prostu nie mogły zostać pokazane szerszej publiczności. Głównie były to ujęcia spod wody, bowiem jak przyznają twórcy dokumentu nie było ich intencją szokowanie ani wzbudzanie sensacji.


 


 

Reżyser podkreśla, że pokazana w dokumencie historia, to nie tyle akcja wydobycia ciał nurków co opowieść o wyjątkowej, altruistycznej przyjaźni. To także opowieść o psychicznym obciążeniu związanym z trudną, jaskiniową, nurkową operacją… to wreszcie chęć przetrwania, przeżycia i powrotu do domu. Heroizm, odwaga, szacunek i zaufanie, wszystkie te wartości miały ogromne znaczenie podczas akcji i znajdują odzwierciedlenie w scenach filmu. Świadomość nurków, że podjęte przez nich decyzje rzutują na resztę zespołu, że czasem trzeba powiedzieć dość i odpuścić by nie narażać nie tylko siebie, ale i innych. Świadomość, że spokój i równowaga nie powróci dopóki ciała kolegów znajdują się w jaskini.


 


 

Za kulisami Diving into the Unknown
Scena z jaskini Plura

Jak wielką popularnością cieszy się film świadczy chociażby fakt, że na premierowy pokaz zostały wyprzedane już wszystkie bilety. Twórcy pocieszają, że film będzie można obejrzeć w sieci fińskich kin, a szczegółowe informacje zostaną podane na początku lutego br. Niestety na chwilę obecną nie wiadomo nic o międzynarodowej dystrybucji. Dodam tylko, że budżet filmu to około 450 tysięcy euro.

 

Czekając na premierę filmu warto zajrzeć na stronę Diving into the Unknown, gdzie co jakiś czas pojawiają się nowości, w tym wywiady z nurkami, którzy brali udział w akcji wydobywczej (zamieszczone zostały powyżej), ciekawe animacje przybliżające przekrój jaskini Plura oraz wiele innych. Polecamy!


 

Jeśli jeszcze nie widzieliście trailera filmu Diving into the Unknown, to najwyższa pora: 

 

Źródła: Diving into the Unknown; MTV; Facebook Takaisin pintaan / Diving into the Unknown


 

Zobacz także:

Wydobyto ciała dwóch nurków z jaskini Plura
Wydobyto ciała fińskich nurków z jaskini Plura
Nurkowie zginęli w jaskini Plura w Norwegii
Nurkowie zginęli w jaskini Plura w Norwegii
Ciała fińskich nurków pozostaną w jaskini Plura
Ciała fińskich nurków pozostaną w jaskini Plura

Podobne posty

Leave a Comment