Dlaczego łuski ryb mają różny kształt?

Łuski ryb
Łuski ryb zachwycają nie tylko kolorem
ale również kształtem

Łuski ryb pełnią specyficzną i bardzo ważną funkcję szkieletu zewnętrznego. Jest to rodzaj pancerza, wykształconego w toku ewolucji dla ochrony zarówno przed niesprzyjającym środowiskiem, jak i drapieżnikami.

 

W zależności od potrzeb właścicieli łuski ryb różnią się nieco od siebie u poszczególnych gatunków.

 

Dla przykładu można wskazać gatunki zamieszkujące rafy koralowe i wody przybrzeżne. Ze względu na narażenie ich na gwałtowne falowanie, są one gęsto pokryte twardymi łuskami, które chronią przed zranieniem o kamienie i korale.

 

Natomiast tuńczyki (Thunnini), makrele (Scomber) i marliny (Istiophoridae) uchodzące za najlepszych oceanicznych pływaków mają gładko przylegające, drobne łuski, które nie naruszają opływowych kształtów ich ciał.

 

Zaś troć, która aby dogonić swą zdobycz musi rozwijać duże prędkości w bystrych potokach jest wyposażona w niewielkie, cienkie i bardziej elastyczne łuski. Są one także ewolucyjnym dowodem rzeczowym: im bardziej prymitywny gatunek, tym jego łuski bardziej zbliżają się wyglądem do zbroi wyposażonej w groźne kolce.

 

Oczywiście istnieje też sporo gatunków ryb, które nie mają łuski. Należy do nich pewna odmiana karpia oraz ryby typowo bez łuski jak sumy. Gatunki te posiadają grubą skórę często pokrytą dużą ilością gęstego śluzu. Grupa bezłuskich ryb może pochwalić się dobrym układem immunologicznym.


 

 

Źródło: Sekrety Nauki

Podobne posty

Leave a Comment