Don Walsh Ambasadorem Hydropolis

Don Walsh ambasadorem Hydropolis
Don Walsh podczas oficjalnej prezentacji

Spotykamy na swoich życiowych drogach wyjątkowych ludzi oraz bywamy w wyjątkowych miejscach. Dziś, podczas spotkania z Donem Walshem we wrocławskim Hydropolis, miałam okazję doświadczyć obu jednocześnie. Wszak wspaniała inicjatywa jedynego w Polsce muzeum poświęconego wodzie nie mogła obejść się bez obecności reprezentanta nurków – fanów podwodnego świata. Teraz z radością dzielę się z wami swoimi wrażeniami ze zdarzenia o wymownej nazwie: 11 kilometrów do dna…

 

Śmiało mogę stwierdzić, że żadna z uczestniczących w dzisiejszym spotkaniu z Donem Walshem osób nie śniła nawet o możliwości poznania człowieka legendy, który 56 lat temu wraz z naukowcem Jacquesem Piccardem dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, do Głębi Challengera znajdującej się na głębokości blisko 11 kilometrów! Każdy nurek powinien wiedzieć jakie ciśnienie panuje na takiej głębokości. Przypomnę, że do dziś tylko jedna osoba powtórzyła ten wyczyn, w 2012 roku na dno Rowu Mariańskiego zanurzył się oceanograf i reżyser takich kinowych hitów jak Titanic czy Avatar – James Cameron.

 

Don Walsh Ambasadorem Hydropolis
Don Walsh ze Zdzisławem Olejczykiem przy wirze wodnym

Gość Hydropolis to człowiek wielu pasji: oceanograf, eksplorator mórz i oceanów (brał udział w kilkudziesięciu ekspedycjach naukowych), wykładowca, oficer US Navy w stanie spoczynku. Don Walsh był wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swoje osiągnięcia. Jako ciekawostkę dodam, że jest on jednym z dwudziestu dożywotnich członków prestiżowego The Explorers Club. Został również odznaczony najwyższym wyróżnieniem National Geographic – Medalem Hubbarda. To autor wielu artykułów, książek oraz prelegent około 1500 wykładów o tematyce oceanicznej w 50 krajach na całym świecie.

 

Powyższe informacje bez problemu znajdziecie w internecie. Jednak dla mnie, to przede wszystkim interesujący, 84-letni , pełen życia, pasji i błysku w oku człowiek. Osoba niezwykle sympatyczna z nieskrywanym poczuciem humoru, co dało się odczuć w jego wypowiedziach. Don wciąż pozostaje niezwykle aktywny, uwielbia żeglować i tylko w ciągu ostatniego roku odwiedził drogą morską około 20 krajów. Ponadto lubi muzea, według niego stanowią one swoiste kapsuły czasu. Wyobraźcie sobie, że dotarcie z miejscowości, w której zamieszkuje w USA (wraz z innymi 9-cioma mieszkańcami) do Wrocławia zajęło mu 2 dni! Dla porównania podróż batyskafem Trieste na głębokość 10 912 metrów zajęła 9 godzin a wynurzenie do powierzchni 5 godzin i 12 minut. Natomiast na dnie badacze spędzili około 20 minut.

 

Don Walsh ambasadorem Hydropolis
Batyskaf Trieste

Doskonałym pretekstem do zaproszenia Dona Walsha było otwarcie Hydropolis – muzeum poświęconego wodzie; zwłaszcza, że jednym z obiektów jest replika batyskafu Trieste. Eksponat cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających. Nic dziwnego, skoro jest to jedyna taka kopia na świecie!

 

Okazuje się, że replika z Hydropolis ma tę przewagę nad znajdującym się w muzeum marynarki wojennej w USA oryginałem, że posiada kompletną, odwzorowaną na podstawie fotografii i dokumentacji kapsułę, w której zanurzali się naukowcy. Co więcej kapsuła jest otwarta dla zwiedzających, każdy może do niej zajrzeć, posiedzieć…


Don Walsh Ambasadorem Hydropolis
Wiernie odwzorowane wnętrze kapsuły
Don Walsh Ambasadorem Hydropolis
Replika batyskafu Trieste w Hydropolis

 

Oczywiście z niecierpliwością oczekiwaliśmy na chwilę gdy Don Walsh ujrzy replikę, jaka będzie jego reakcja…? Zanim jednak to nastąpiło prezes wrocławskiego MPWiK Zdzisław Olejczyk wręczył szczególnemu gościowi wyróżnienie, Don Walsh został Ambasadorem Hydropolis.


 

Don Walsh ambasadorem Hydropolis
Don Walsh odbiera wyróżnienie
Don Walsh - ambasador Hydropolis
Don Walsh Ambasadorem Hydropolis

 

Don Walsh Ambasadorem Hydropolis
Don Walsh w replice batyskafu Trieste

Przyszedł czas na emocje, czyli wizytę wybitnego amerykańskiego oceanografa w replice batyskafu Trieste. Don na pewno był wzruszony, dość długo siedział wewnątrz kapsuły (wątpię by jedynym powodem byli reporterzy) uważnie przyglądając się jej elementom.

 

Jak dobrze być w domu. Konstruktorzy wykonali świetną robotę – replika jest idealna – odtworzyli łódź lepiej niż sam ją pamiętam, bo przecież było to ponad 50 lat temu. – powiedział Don Walsh po wejściu do repliki kapsuły batyskafu Trieste.


 

Don Walsh nie skrywał swojego zachwytu i podekscytowania Hydropolis. Przyznał, że nie był jeszcze w tak wyjątkowym miejscu. Kiedy przechodził się po Hydropolis pierwszy raz urzekły go wszelkie możliwości interakcji zwiedzających, nie tylko poprzez tablice informacyjne. Jego zdaniem to świetna forma poznawania, zgłębiania wiedzy na każdy temat, nie tylko podwodnego świata.


 

Don Walsh Ambasadorem Hydropolis
Don Walsh przed repliką batyskafu Trieste
Don Walsh Ambasadorem Hydropolis
Don Walsh przed tablicą informacyjną

 


 

Don Walsh Ambasadorem Hydropolis
Odcisk dłoni wykonany!

Jednak to nie był koniec niespodzianek jakie czekały na wyjątkowego gościa. Kolejna, to wykonanie symbolicznego odcisku dłoni. Mimo pewnych trudności, najważniejsze, że się udało! Później przeszedł czas indywidualnych wywiadów, pytań i nagrań dla telewizji.

 

Później Don Walsh – Ambasador Hydropolis spotkał się z mieszkańcami Wrocławia, którzy mieli szczęście wygrać wejściówki w konkursach urządzanych przez lokalne media. Z pewnością dla wielu to wyjątkowe doświadczenie, nie tylko poznania niezwykłego badacza, ale również możliwości zadania pytań o przeżycia związane wyprawą na niemal 11 kilometrów poniżej powierzchni oceanu.

 

Już wiemy, że to pierwsze, ale nie ostatnie tego typu wydarzenie w Hydropolis. Z niecierpliwością czekamy na więcej… spotkań z wyjątkowymi osobowościami.


 

Don Walsh Ambasadorem Hydropolis
Don Walsh wykonuje odcisk dłoni
Don Walsh Ambasadorem Hydropolis
Wywiady z batyskafem Trieste w tle

 

Zobaczcie jak wyglądała wyprawa na dno Rowu Mariańskiego:


 

Przeczytajcie więcej o wrocławskim Hydropolis lub o rekordowym zanurzeniu na Wielkiej Rafie Koralowej:

Wrocławskie Hydropolis – muzeum poświęcone wodzie
Wrocławskie Hydropolis – muzeum poświęcone wodzie
David Attenborough rekordowe zanurzenie na Wielkiej Rafie Koralowej
Sir David Attenborough – rekordowe zanurzenie na Wielkiej Rafie Koralowej

 

 

Opracowanie własne

 

Artykuł, zarówno treść jak i zdjęcia, podlega ochronie przewidzianej w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Serdeczne podziękowania dla MPWiK we Wrocławiu za umożliwienie uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu.

Podobne posty

Leave a Comment