Doskonale zachowany wrak leżący w okolicy bieguna północnego

Doskonale zachowany wrak leżący najbardziej na północy
Doskonale zachowany wrak leżący najbardziej na północy

Ten niezwykły film pokazuje doskonale zachowany wrak, który leży najbardziej na północy, bo aż w Arktyce. Powstał on dzięki zaangażowaniu Kanadyjskich Sił Zbrojnych wraz z rezerwatami Kanady w ramach operacji Nunalivut 2014. Jeśli chcemy bliżej poznać historię tej jednostki, to musimy cofnąć się w czasie o 161 lat….

 

 

Dokładnie w dniu 21 sierpnia 1853 roku statek Breadalbane podążył na północ celem dostarczenia materiałów eksploatacyjnych do poszukiwania kapitana Johna Franklina i jego utraconej wyprawy. Niestety został on uwięziony w lodzie a następnie zatonął w pobliżu Barrow Strait Nunavut na wyspie Beechey. Podczas gdy jednostka tkwiła uwięziona w lodowej pokrywie załoga opróżniła statek z transportu, a także z rzeczy osobistych. Również sama załoga wyszła cało ze zdarzenia, uratowana przez HMS Phoenix.

 

Statek Breadalbane oraz HMS Phoenix
Statek Breadalbane oraz HMS Phoenix
Statek Breadalbane skuty lodem
Statek Breadalbane skuty lodem

 

Wrak Breadalbane jest leżącym najbardziej na północy z dotychczas odkrytych jednostek. Na filmie możemy zobaczyć ekipę poszukiwawczą przygotowującą się w namiocie do zanurzenia urządzenia w lodowatej wodzie. Następnie zielono-czarna maszyna opuszczana jest do wody, możemy zobaczyć jej światła oraz kabel łączący z powierzchnią. Ostatni etap to spuszczenie urządzenia do wraku, na dno oceanu. Wydaje się to takie proste, wręcz banalne, jednak pamiętajmy, że wszystko działo się w spartańskich, arktycznych warunkach.


 

 

Źródło: cbc.ca; xray-mag.com

Podobne posty

Leave a Comment