Dwóch nurków poszukiwanych na Zatoce Gdańskiej

Dwóch nurków poszukiwanych na Zatoce Gdańskiej

Dwóch nurków poszukiwanych na Zatoce Gdańskiej

Dziś około godziny 13:00 (bowiem o takiej godzinie zaplanowane było wynurzenie) na Zatoce Gdańskiej doszło do zaginięcia dwóch nurków. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) została powiadomiona o zdarzeniu o godzinie 13:39 przez skipera łodzi nurkowej (prawdopodobnie był to RIB). Niemal natychmiast rozpoczęto powierzchniową akcję poszukiwawczą z udziałem kilku jednostek SAR.

 

Na chwilę obecną wiemy jedynie, że nurkowanie odbywało się na kultowym wraku wśród nurków technicznych wraku tankowca Franken, który leży na maksymalnej głębokości 70 metrów. Wrak ten jest dość mocno pokryty sieciami. Czytaj więcej o nurkowaniu na Frankenie

 

Poszukiwania trwały do zmroku i nie zostaną wznowione. Mimo około 8 godzin poszukiwań i idealnych warunków panujących na Zatoce nie udało się odnaleźć nurków (na powierzchni). Wszystko wskazuje na to, że zaginieni nurkowie pozostali pod wodą (możliwości jest kilka, niewykluczone, że znajdują się we wnętrzu wraku) . Niestety jednostka SAR nie dysponuje ani sprzętem, ani nurkami, którzy mogliby prowadzić akcję poszukiwawczą bezpośrednio na wraku Frankena lub w jego okolicach.

 

Update na dzień 29 czerwca 2015 roku

Nurkowie zostali oficjalnie uznani za zaginionych.

 

Prokuratura Rejonowa w Pucku wszczęła postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Jednak w tej, podobnie jak w przypadku kliku innych znanych Nam spraw postępowanie takie jest wszczynane z urzędu i kończy się umorzeniem.

 

W internecie pojawiło się trochę informacji, z których wynika, że ciała nurków najprawdopodobniej znajdują się we wnętrzu wraku. Niestety ze względu na brak jakichkolwiek informacji o planie nurków, gazach, sprzęcie możemy tylko dywagować co zaszło pod wodą. Znana jest tożsamość zaginionych. Wypłynięcie najprawdopodobniej miało miejsce z Helu a nurkowanie odbyło się z RIBa.

 

Update na dzień 30 czerwca 2015 roku

Wiadomo, iż prokurator rejonowy prowadzący śledztwo wystąpił z wnioskiem o wydobycie ciał nurków przez służby Marynarki Wojennej. Ponadto pucka prokuratura już przesłuchała część świadków, zabezpieczono też sprzęt, którym nabijano butle obu nurków. Zostanie on zbadany przez biegłego.

 

Update na dzień 2 lipca 2015 roku

Z informacji opublikowanych dziś na portalu społecznościowym wynika, iż w ostatnich dniach prowadzona była akcja poszukiwawcza pod wodą. Niewątpliwie odważnymi nurkami, którzy podjęli się poszukiwań ciał zaginionych nurków byli: Krzysztof Starnawski oraz Paweł Poręba. Obu Panów świat nurkowy, zwłaszcza technicznych nurkowań wrakowych i jaskiniowych, zna doskonale i przestawiać ich nie trzeba.

 

Zamieszczona również została kompletna i rzetelna informacja (której zwykle brakuje w obliczu nurkowej tragedii) z prowadzonych na wraku poszukiwań.

 

Niestety, nurkowania (łącznie 6 ze średnim czasem dennym 30-40 minut) nie pozwoliły na odnalezienie ciał zaginionych nurków ani na zidentyfikowanie przyczyn tragedii. Natomiast pozwolają na pewne przypuszczenia:

  • nurków najprawdopodobniej nie ma we wnętrzu wraku;
  • do tragedii mogło dojść w fazie dekompresji, przy linie opustowej lub w jej pobliżu,
  • ciała nurków mogą znajdować się na dnie pobliżu wraku, w szczególności zniesione przez prądy w kierunku północnym od nadbudówki.

Wszelkie, cenne informacje zostały przekazane wojsku i policji.

 

Marynarka Wojenna rozpoczęła dziś rano poszukiwania, o godzinie 9:30 wypłynął ORP Lech. Wszelkie działania prowadzone są w toku postępowania wyjaśniającego prowadzonego w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci są nadzorowane przez prokuratora i to właśnie on podejmie decyzję dotyczącą ewentualnego wydobycia ciał nurków.

 

Ze względu na rozpoczęte dzisiaj działania poszukiwawcze Marynarki Wojennej wrak jest objęty całkowitym zakazem nurkowania.

 

Update na dzień 6 lipca 2015 roku

Dziś Marynarka Wojenna zakończyła poszukiwania zaginionych nurków. Niestety, pomimo przeszukania bałtyckiego dna w promieniu 500 metrów wokół wraku Franken nie trafiono na ich ślad.

 

Dalsze decyzje w sprawie podejmie prokuratura. Jednak ze względu na brak ciał oraz sprzętu najprawdopodobniej postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci zostanie umorzone.

 

W trakcie poszukiwań użyto sonaru MS1000, niezwykle precyzyjnego urządzenia, które jest w stanie namierzyć przedmioty wielkości słoika po ogórkach. Co prawda znaleziono cztery butle do nurkowania, jednak żadna z nich nie należała do zaginionych. Sądząc po tym jak bardzo były one zarośnięte, to musiały leżakować na dnie od lat.

 

Przypominamy tylko, iż mimo zakończenia poszukiwań nurków wrak Franken nadal objęty jest czasowym zakazem płetwonurkowania.

 

Update na dzień 19 lipca 2015 roku

Ostatnie kilka dni, to nurkowania poszukiwawcze Krzysztofa Starnawskiego i Pawła Poręby na wraku Franken. Niestety nie udało się odnaleźć ciał zaginionych nurków.

 

Apelują oni do przewoźników o wystąpienie o zgody do Urzędu Morskiego w Gdyni na nurkowania a do nurków o dalsze poszukiwania.

 

Rejon, który został najsłabiej zbadany to porozrywane szczątki na dziobowej części nadbudówki i szczątki na dnie na prawej burcie przy nadbudówce. Wskazywana jest również maszynownia – jako miejsce, gdzie ewentualnie mogą znajdować się nurkowie. Oczywiście idealnie byłoby poszukiwać przy znacząco lepszej widoczności.

 

Drugi pomysł to przeszukanie sonarem rejonu na południowy- zachód od nadbudówki ale o znacznie większym zasięgu (kilkaset metrów).

 

Jeśli tylko macie możliwości i umiejętności, to na pewno warto próbować.


 

Szczere wyrazy współczucia składamy rodzinom oraz wszystkim znajomym nurków.


 

 

Źródło: trojmiasto.pl; wiadomosci.gazeta.pl; Facebook Krzysztofa Starnawskiego; polska-zbrojna.pl

Zdjęcie: muehle-glashuette.de


 

Czytaj także:

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Niech MOC będzie z nami! Nurkowy Festiwal Mocy 2018
Kolejny Polak zginął we włoskim jeziorze Garda
Pobity rekord świata w nurkowaniu CCR 316m
Rekord świata w nurkowaniu CCR
Petycja w sprawie otwarcia Font Estramar dla nurków
Śmiertelny wypadek nurkowy na jeziorze Ińsko
PADI Women’s Dive Day 2018 za tydzień!
Belgijski nurek Marc Sluszny zginął w Font Estramar
Powstała grupa Jolly Diver SHE – stworzona dla nurkujących KOBIET!
Mszczonów: powstaje najgłębszy basen na świecie!

Na wesoło

Chihuahua gotowa do nura

Jaka to roślina?

Sagittaria sagittifolia (Strzałka wodna)

Co to za zwierzę?

Heniochus intermedius

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top