Dyskotekowy małż

Dyskotekowy małż (Ctenoides ales)
Dyskotekowy małż

Jest w morskim świecie taki małż (Ctenoides ales), który jako jedyny potrafi w kontrolowany sposób migotać. Ten dyskotekowy małż (nazywany tak po ang. disco calm) umie błyskać brzegami płaszcza (grubego płata mięśni otaczającego wór trzewiowy mięczaka). Przez nurków mięczak bywa także nazywany elektrycznym małżem.

 

 

Zespół naukowców pod kierownictwem Lindsey Dougherty z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley próbuje ustalić powód efektownych widowisk dyskotekowej małży. Do tej pory sądzono, że obserwacja niezwykłego zjawiska jest możliwa tylko w dobrze oświetlonym miejscu. Tymczasem nakręcony w zupełnych ciemnościach, za pomocą kamery na podczerwień film dowiódł, że dyskotekowy małż migocze rąbkiem płaszcza nawet w mroku.

 

Naukowiec Lindsey Dougherty zajmująca się tym jakże intrygującym zjawiskiem po raz pierwszy ujrzała dyskotekowe małże podczas nurkowania w Indonezji. Wtedy też oznajmiła towarzyszącej jej siostrze, że zakochała się w tych niezwykłych stworzeniach i ma zamiar zrobić doktorat na ten temat. Od tej chwili minęły prawie 2 lata i Lindsey bliska jest rozwiązania zagadki świecenia małż.

 

Okazuje się, że nasz imprezowy małż jest jednym z nielicznych stworzeń, które używają struktury mikro-krzemionki do odbijania światła. Elektryczne małże znacznie lepiej odbijają światło o niebieskiej barwie. Przy tym jest on na tyle sprytny, że od lat zarówno nurkowie jak i naukowcy uważali, że światło związane jest ze zjawiskiem bioluminescencji. Jak dowiodły badania nic bardziej mylnego.

 

Póki co nie wiemy dlaczego małż migocze. Jak przypuszczają naukowcy powodem może być zdobywanie pokarmu, małż wabi w ten sposób pożywny plankton, który wart jest odfiltrowania. Inne opcje to odstraszanie drapieżników lub też przywoływanie partnera. Ostatnia możliwość jest wątpliwa, bowiem małże tego gatunku zaczynają życie jako samiec, a kończą jako samica. Jedno jest pewne, z ewolucyjnego punktu widzenia błyskanie małża jest dość kosztownym przystosowaniem.


 

 

Źródła: wired.com

Zdjęcie: Lakshmi Sawitri/Flickr


 

 

Zobacz także:

Odkryto ponad 180 gatunków świecących ryb
Odkryto ponad 180 gatunków świecących ryb

Podobne posty

One Thought to “Dyskotekowy małż”

  1. ann

    Niezły gagatek. Ach, żeby takiego pod woda spotkac! 🙂

Leave a Comment