Dziś fińska premiera dokumentu Diving into the Unknown!

Premiera dokumentu Diving into the Unknown

Dziś fińska premiera dokumentu
Diving into the Unknown!

Dziś, w Finlandii ma miejsce wyczekiwana premiera dokumentu Diving into the Unknown. Dokładnie miesiąc temu przedstawiłam kulisy powstania tego niezwykłego dokumentu (czytaj: Za kulisami Diving into the Unknown).

 

Teraz, z okazji premiery kilka informacji dotyczących akcji wydobycia ciał nurków z jaskini Plura, logistyki i nie tylko….

 

Niezwykła historia o zagrażającej życiu misji


Trzech, zdeterminowanych, ocalałych nurków: Patrik Grönqvist, Vesa Rantanen,  Kai Känkänen z pomocą nurka Sami Paakkarinen stworzyło zespół, który zaplanował tajną misję wydobycia ciał ich przyjaciół, nurków z jaskini Plura i sprowadzenie ich do domu w Finlandii.

 

W skład zespołu wchodziło 25 osób, w tym 14 Finów i 11 Norwegów, w którym każdy członek miał do odegrania ważną rolę. Finowie biorący udział w akcji, to głównie ludzie, którzy znali osobiście ofiary. W celu uniknięcia zdemaskowania przez norweskie władze (przypomnę, że władze norweskie wydały zakaz uniemożliwiający penetrację jaskini Plura), Finowie rozdzielają się i odbywają podróż około 1000 km w różnym czasie i różnymi trasami.

 

Rozpoczęcie operacji wydobycia ciał nurków było zaplanowane na dzień 22 marca 2014 roku i miało trwać od pięciu do siedmiu dni. Zespół zainstalował tor linowy przez dolinę, który umożliwił transport sprzętu do suchej jaskini Steinugleflåget. Steinugleflåget to ogromna jaskinia, ma około 350 metrów długości i 120 metrów głębokości. Jaskinia jest trudno dostępne, zimą skuterem a podczas cieplejszych miesięcy quadem. Łącznie przetransportowano do suchych partii jaskini Steinugleflåget 2000 kg sprzętu, w tym dodatkowe wyposażenie na wypadek nagłych awarii.

 

Następnie zespół podzielił się na 2 mniejsze grupy: pierwsza, w składzie Patrik, Kai i Sami rusza do jaskini Plura od strony jeziora,  druga, kierowana przez Vesa przystąpiła do akcji od strony suchej jaskini Steinugleflåget.


 

Dla uświadomienia sobie jak karkołomne było do przedsięwzięcie zobaczcie jak wygląda wejście do suchych partii jaskini Steinugleflåget.


 

Dziś fińska premiera dokumentu Diving into the Unknown!

Położenie ciał nurków w jaskini Plura

Plan dla pierwszej grupy, to dotarcie zalanymi partami jaskini Plura na głębokość 120 metrów i uwolnienie pierwszej ofiary z zaplątanej liny poręczowej. Ciało drugiego nurka miało być wydobyte następnego dnia. Docelowo zwłoki obu nurków miały  zostać przetransportowane do suchej jaskini Steinugleflåget.

 

Jedynym sposobem aby wydostać ofiary z jaskini było uwolnienie ich ze sprzętu, tak by zwolnić ciała nurków z zacisków. Szacunkowo na uwolnienie pierwszego nurka zespół miał około 10-15 minut. Pierwsze nurkowanie zostało zaplanowane na co najmniej siedem godzin.

 

Każdy z uczestników akcji  miał świadomość, że jeśli coś pójdzie niezgodnie z planem, to zespół może utknąć w wąskim korytarzu. Nurkowie byli przygotowanie na niemal 10-godzinną trudną akcję wydobywczą. Trudną nie tylko pod względem głębokości i wymagającej logistyki, ale również a może przede wszystkim ze względu na emocje związane z wydobywaniem ciał nieżyjących już przyjaciół. Dla zminimalizowania ryzyka skorzystano z habitatu, który znacząco poprawił bezpieczeństwo podczas dekompresji nurków. Pozostałe szczegóły akcji poznamy dopiero oglądając dokumentujący ją film.


 

 

Siłą filmu Diving into the Unknown są podwodne ujęcia, z jednej strony ekscytujące, z drugiej wręcz straszne, przerażające. Spróbujcie wyobrazić siebie nurkującego w jaskini na głębokość 100 metrów w wodzie o temperaturze 2-4ºC…

 


Osobom, które jeszcze nie obejrzały trailera Diving into the Unknown


 

Źródła: Diving into the Unknown; Facebook Takaisin pintaan / Diving into the Unknown; HS


 

Zobacz także:

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Niech MOC będzie z nami! Nurkowy Festiwal Mocy 2018
Kolejny Polak zginął we włoskim jeziorze Garda
Pobity rekord świata w nurkowaniu CCR 316m
Rekord świata w nurkowaniu CCR
Petycja w sprawie otwarcia Font Estramar dla nurków
Śmiertelny wypadek nurkowy na jeziorze Ińsko
PADI Women’s Dive Day 2018 za tydzień!
Belgijski nurek Marc Sluszny zginął w Font Estramar
Powstała grupa Jolly Diver SHE – stworzona dla nurkujących KOBIET!
Mszczonów: powstaje najgłębszy basen na świecie!

Na wesoło

Zobacz jak uśpić rekina

Jaka to roślina?

Nitella flexilis (Krynicznik giętki)

Co to za zwierzę?

Chromodoris africana

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top