Dziś światowa premiera Deepsea Challenge 3D

Dziś światowa premiera Deepsea Challenge 3D
Dziś światowa premiera Deepsea Challenge 3D

Od dziś (8.sierpnia 2014 roku) wszyscy mogą zobaczyć wygląda najgłębsze miejsce na Ziemi – dno Rowu Mariańskiego, na ekrany kin (póki co światowych, na polską premierę pewnie przyjdzie Nam trochę poczekać) trafia właśnie film dokumentalny Jamesa Camerona –  Deepsea Challenge 3D.

 

Reżyser James Cameron już od dziecka marzył o podróży do najgłębszej części oceanu. Ten film to spełnienie tego marzenia, to swoista kronika samotnej wyprawy własnoręcznie zaprojektowanym pojazdem prawie siedem mil pod powierzchnię oceanu. Ryzyko było nie do oszacowania. Film zapiera dech w piersiach, to prawdziwe święto nauki, odwagi i niezwykłych ludzkich aspiracji.

 

Deepsea challenger
Deepsea challenger

James Cameron w dniu 26 marca 2012 roku samotnie w łodzi podwodnej Deepsea Challenger, po blisko 50 latach od poprzedniej wizyty człowieka, dotarł na dno Rowu Mariańskiego. Cała wyprawa Camerona trwała 6 godzin i 50 minut.

 

Wyczyn był możliwy dzięki specjalnie zaprojektowanej jednostce – Deepsea Challenger. Prace nad nim odbywały się w tajemnicy i trwały kilka lat. Reżyserowi pomagała grupa inżynierów. Kosztowna wyprawa Camerona częściowo została sfinansowana przez samego reżysera. Sponsorami byli także National Geographic i firma Rolex. Efektem wyprawy jest wchodzący właśnie do kin film.


 

 

Rów Mariański
Rów Mariański

Informacje praktyczne

 

Rów Mariański to najgłębsze miejsce znajdujące się pod powierzchnią Oceanów. Znajduje się w Oceanie Spokojnym na Wschód od Marianów i w zależności od pomiarów mierzy od 10,91 km (pomiary amerykańskie) do 11,034 km (radziecki pomiar z 1957 r.).

 

W 1960 roku na dno Rowu Mariańskiego zeszli: oficer amerykańskiej marynarki wojennej Don Walsh i szwajcarski oceanograf Jacques Piccard. Spędzili tam około 20 minut.


 


 

 

Źródło: deepseachallenge.com; tvn24

Podobne posty

Leave a Comment