Dziś zakończenie obchodów Dni Morza i Święto Marynarki Wojennej

Zakończenie obchodów Dni Morza i Święto Marynarki Wojennej
Zakończenie obchodów Dni Morza i Święto Marynarki Wojennej

Dziś kończą się 9-dniowe obchody Dni Morza. W tym roku święto to było fetowane niezwykle hucznie – około 50 imprez, w tym wystawy, koncerty i rejsy. Ponadto dla zwiedzających udostępniono okręty wojenne oraz flagowe żaglowce: Zawisza Czarny i Dar Młodzieży. Właśnie dziś przypada również obchodzone zawsze w ostatnią niedzielę czerwca – Święto Marynarki Wojennej.

 

 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale tradycja obchodów święta morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku. W tamtym okresie zwyczaj ten panował wśród kaszubskich rybaków. Polegał on na ścinaniu w Noc Świętojańską (23/24 czerwca) kani będącej symbolem zła i ludzkich utrapień. Wszelkie obrzędy, również rzucanie wianków na wodę, zawsze miały charakter ludowy. Były wyrazem związku polskiej ludności z morzem.

 

Zaślubiny Polski z Morzem 2010
Zaślubiny Polski z Morzem
Inscenizacja z Kołobrzegu z 2010 roku
Fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)

Podejście do święta morza zmieniło się z dniem 10 lutego 1920 roku, kiedy to w Pucku miał miejsce patriotyczny akt zaślubin Polski z Bałtykiem. Wtedy też rozpoczęto popularyzację problematyki morskiej. Wielkie znaczenie w tym zakresie miała Liga Żeglugi Polskiej (później Liga Morska i Rzeczna) założona w 1918 roku przez kontradmirała Kazimierza Porębskiego. Ta prężnie działająca organizacja społeczna urządzała wiele uroczystości poświęconych morzu.

 

Ostatecznie pomysł obchodów Święta Morza narodził się w Gdyni w 1932 roku. Pomysłodawcą był Andrzej Wachowiak – członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej. Właśnie on zawnioskował by końcem czerwca każdego roku uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. W rezultacie jego zamysł przerodził się w coroczne uroczystości poświęcone morzu.

 

Dni Morza (Święto Morza) obchodzono głównie w Gdyni, aż ośmiokrotnie przed wybuchem II Wojny Światowej. Okres wojny i okupacji uniemożliwił publiczne celebrowanie Dni Morza, jednak w tajemnicy były one kontynuowane.

 

Święto Marynarki Wojennej RP
Marynarka Wojenna RP podczas ćwiczeń

Po II Wojnie Światowej uroczystości obchodów Dni Morza odbywały się w różnym czasie (zasadniczo w czerwcu) w wielu miastach polskiego wybrzeża m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Obchody Święta Morza kończy  Święto Marynarki Wojennej.

 

Wszystkim Ludziom Morza życzmy pomyślnych wiatrów, tak na morzu jak i na lądzie!


Uwaga!

Dziś będzie można zwiedzić za darmo Muzeum Marynarki Wojennej oraz ORP Błyskawicę.


 

 

 

Źródło: mw.mil.pl; tvn24

Zdjęcia: Chor. mar. Marcin Purman, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Podobne posty

Leave a Comment