Dzwon okrętowy z okresu IWŚ trafia z ogrodu na aukcję

Dzwon okrętowy
Dzwon okrętowy
z niemieckiego SMS Grosser Kurfürst

Dzwon okrętowy pochodzący z pancernika SMS Grosser Kurfürst, jednego z sześciu okrętów, które w dniu 16 grudnia 1914 roku brały udział w ataku na Hartlepool, idzie pod młotek.

 

Zaskakujące jest, gdzie dotychczas przebywał ów dzwon okrętowy. Otóż, stanowił on ozdobę ogrodową pewnej rodziny z Bristolu. Dziadek rodziny kupił go wraz z innymi morskimi pamiątkami na złomowisku pod koniec 1930 roku (wkrótce po tym jak statek został wysłany do demontażu).

 

Tego typu dzwony pochodzące z I Wojny Światowej są nie lada gratką, są one trudne do znalezienia. Sprzedawca jest dość pewny siebie i liczy, że dzwon osiągnie cenę co najmniej 5 tysięcy funtów brytyjskich. Przedmiot cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony miłośników marynarki wojennej, oraz pamiątek z czasów wojny, w szczególności tych niemieckich, które cieszą się największą popularnością.

 

Być może zbliżająca się setna rocznica wybuchu I Wojny Światowej skusi potencjalnych nabywców. Aukcja odbędzie się w alei św. Andrzeja Wielkiej Sali Kościoła Reformowanego w Southampton, o godzinie 14.00 w dniu 22 marca br.

 

Ciekawe do czyjego ogródka tym razem trafi ten wiekowy dzwon okrętowy?


 

SMS Grosser Kurfürst
SMS Grosser Kurfürst

SMS Grosser Kurfürst był to drugi z czterech pancerników klasy König. Służył on w niemieckiej marynarce wojennej w czasie I Wojny Światowej. Nazwa jednostki oznacza, Wielki Elektor, i odnosi się do Fryderyka Wilhelma I, księcia-elektora brandenburskiego.

 

Okręt brał udział w bitwie Jutlandzkiej w 1916 roku, gdzie został trafiony osiem lub dziewięć razy. Pod koniec I Wojny Światowej, w 1918 roku, niemiecka flota poddała się i jednostka popłynęla do Scapa Flow. W dniu 21 stycznia 1919 roku wydano rozkaz zatopienia statków. SMS Grosser Kurfürst pozostał zatopiony aż do dnia 29 kwiecień 1938 roku, kiedy został podniesiony i sprzedany na złom w Rosyth.


 

 

Źródło: hartlepoolmail.co.uk

Podobne posty

Leave a Comment