Egipcjanin Saddam Killany planuje spędzić pod wodą 150 godzin!

Egipcjanin Saddam Killany planuje spędzić pod wodą 150 godzin!

Egipcjanin Saddam Killany planuje spędzić pod wodą 150 godzin!

Egipcjanin Saddam Killany, 28-letni instruktor nurkowania przygotowuje się do próby pobicia rekordu świata w najdłuższym zanurzeniu w słonej wodzie. Śmiałek planuje podjąć się dość karkołomnego wyzwania – spędzenia 150 godzin na głębokości 10 metrów. Byłoby to najdłuższe, trwające ponad 6 dni, nurkowanie w historii!

 

W ramach przygotowań niedawno Egipcjanin chciał spędzić pod wodą 120 godzin. Próba miała miejsce u wybrzeży popularnej miejscowości Dahab, na dnie Zatoki Akaba na głębokości 10 metrów. Rozpoczęła się w ostatni poniedziałek, 18 września br. Jako ciekawostkę dodam, że w 36 godzinie nurkowania Saddam świętował pod wodą swoje urodziny.

 

Niestety wyzwanie zostało przerwane po 100 godzinach i 20 minutach. Organizatorzy poinformowali, że próba została przerwana ze względu na decyzję lekarzy. Kontynuowanie pobytu pod wodą stanowiło zagrożenie dla zdrowia nurka. Saddam Killany został przetransportowany do komory hiperbarycznej ze względu na wystąpienie oznak choroby dekompresyjnej.

 

Przypomnę tylko, że nie jest to pierwsza, zakończona przed czasem próba tak długiego pobytu pod wodą. W 2015 roku Amerykanin Keith Sagray podjął się spędzenia pod powierzchnią wód otwartych 100 godzin. Niestety próba ta została przerwana w 35 godzinie z powodu rozszczelnienia kryzy szyjnej suchego skafandra (więcej: Zakończono próbę pobicia rekordu świata w najdłuższym zanurzeniu).

 

Egipcjanin przez 8 miesięcy przygotowywał się do tegorocznej próby. W międzyczasie w ramach treningu wykonał zanurzenie trwające 76 godzin, które stało się jednocześnie najdłuższym zanurzeniem na Bliskim Wschodzie. Ponadto nurek ćwiczył pod wodą czynności, którą są prozaiczne na powierzchni: spanie w masce pełnotwarzowej, picie, jedzenie, ćwiczenia fizyczne i umysłowe. Mimo, że Saddamowi nie udało się wykonać planu, to i tak jego wyczyn został zauważony w Egipcie, a dla niektórych nurek już stał się bohaterem.

 

Przypomnę, że obecny rekord świata w najdłuższym pobycie w słonej wodzie wynosi dokładnie 142 godziny, 42 minuty i 42 sekundy (to niemal 6 dni) i ustanowił go w lipcu 2016 roku Turek Cem Karabay (więcej: Niemal 6 dni pod wodą – nowy rekord świata!).

 

Niezależnie od tego, czy jest to próba wykonania najgłębszego czy najdłuższego nurkowania, to należy pamiętać, że są to nurkowania ekstremalne, które wymagają przygotowania zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz lat treningu (woda szybko weryfikuje drogę na skróty). Ponadto niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza, zespołu wspierającego, pomocy specjalistów, którzy będą czuwać nad przebiegiem zanurzenia oraz zapewnieniem bezpieczeństwa nurka.

 

Również w przypadku Egipcjanina priorytetem było zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Saddam Killany był pod stałą opieką zespołu specjalistów medycyny nurkowej, zespołu specjalistów ds. żywienia oraz zespołu profesjonalnych nurków. Poszczególne zespoły wykonują szereg odpowiedzialnych zadań, dostarczają nurkowi butle, jedzenie, napoje, ale również chronią przed niebezpiecznymi stworzeniami morskimi czy urazami jakie może ponieść w trakcie ćwiczeń. Jeden z zespołów odpowiedzialny jest za całodobowe monitorowanie stanu fizycznego nurka oraz pojawiających się wraz z upływem czasu objawów. Obserwacje są niezwykle istotne, bowiem analiza parametrów organizmu nurka pozwala oszacować jak adaptuje się on do podwodnego środowiska, gdzie temperatura i grawitacja są zupełnie inne niż te na powierzchni.


 

Zobaczcie jak wyglądało pierwsze, długie nurkowanie Egipcjanina. Było to jednocześnie przygotowanie do próby pobicia rekordu świata.


 

Zachęcam do przeczytania artykułów:
 

Źródła: egypttoday.com; cairoscene; dostor.org; Facebook The Longest Dive In History

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Niech MOC będzie z nami! Nurkowy Festiwal Mocy 2018
Kolejny Polak zginął we włoskim jeziorze Garda
Pobity rekord świata w nurkowaniu CCR 316m
Rekord świata w nurkowaniu CCR
Petycja w sprawie otwarcia Font Estramar dla nurków
Śmiertelny wypadek nurkowy na jeziorze Ińsko
PADI Women’s Dive Day 2018 za tydzień!
Belgijski nurek Marc Sluszny zginął w Font Estramar
Powstała grupa Jolly Diver SHE – stworzona dla nurkujących KOBIET!
Mszczonów: powstaje najgłębszy basen na świecie!

Na wesoło

Żółw w komorze hiperbarycznej

Jaka to roślina?

Caldesia parnassifolia (Kaldezja dziewięciornikowata)

Co to za zwierzę?

Wargacz śródziemnomorski (Symphodus mediterraneus)

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top