Egipcjanin Saddam Killany planuje spędzić pod wodą 150 godzin!

Egipcjanin Saddam Killany planuje spędzić pod wodą 150 godzin!
Egipcjanin Saddam Killany planuje spędzić pod wodą 150 godzin!

Egipcjanin Saddam Killany, 28-letni instruktor nurkowania przygotowuje się do próby pobicia rekordu świata w najdłuższym zanurzeniu w słonej wodzie. Śmiałek planuje podjąć się dość karkołomnego wyzwania – spędzenia 150 godzin na głębokości 10 metrów. Byłoby to najdłuższe, trwające ponad 6 dni, nurkowanie w historii!

 

W ramach przygotowań niedawno Egipcjanin chciał spędzić pod wodą 120 godzin. Próba miała miejsce u wybrzeży popularnej miejscowości Dahab, na dnie Zatoki Akaba na głębokości 10 metrów. Rozpoczęła się w ostatni poniedziałek, 18 września br. Jako ciekawostkę dodam, że w 36 godzinie nurkowania Saddam świętował pod wodą swoje urodziny.

 

Niestety wyzwanie zostało przerwane po 100 godzinach i 20 minutach. Organizatorzy poinformowali, że próba została przerwana ze względu na decyzję lekarzy. Kontynuowanie pobytu pod wodą stanowiło zagrożenie dla zdrowia nurka. Saddam Killany został przetransportowany do komory hiperbarycznej ze względu na wystąpienie oznak choroby dekompresyjnej.

 

Przypomnę tylko, że nie jest to pierwsza, zakończona przed czasem próba tak długiego pobytu pod wodą. W 2015 roku Amerykanin Keith Sagray podjął się spędzenia pod powierzchnią wód otwartych 100 godzin. Niestety próba ta została przerwana w 35 godzinie z powodu rozszczelnienia kryzy szyjnej suchego skafandra (więcej: Zakończono próbę pobicia rekordu świata w najdłuższym zanurzeniu).

 

Egipcjanin przez 8 miesięcy przygotowywał się do tegorocznej próby. W międzyczasie w ramach treningu wykonał zanurzenie trwające 76 godzin, które stało się jednocześnie najdłuższym zanurzeniem na Bliskim Wschodzie. Ponadto nurek ćwiczył pod wodą czynności, którą są prozaiczne na powierzchni: spanie w masce pełnotwarzowej, picie, jedzenie, ćwiczenia fizyczne i umysłowe. Mimo, że Saddamowi nie udało się wykonać planu, to i tak jego wyczyn został zauważony w Egipcie, a dla niektórych nurek już stał się bohaterem.

 

Przypomnę, że obecny rekord świata w najdłuższym pobycie w słonej wodzie wynosi dokładnie 142 godziny, 42 minuty i 42 sekundy (to niemal 6 dni) i ustanowił go w lipcu 2016 roku Turek Cem Karabay (więcej: Niemal 6 dni pod wodą – nowy rekord świata!).

 

Niezależnie od tego, czy jest to próba wykonania najgłębszego czy najdłuższego nurkowania, to należy pamiętać, że są to nurkowania ekstremalne, które wymagają przygotowania zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz lat treningu (woda szybko weryfikuje drogę na skróty). Ponadto niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza, zespołu wspierającego, pomocy specjalistów, którzy będą czuwać nad przebiegiem zanurzenia oraz zapewnieniem bezpieczeństwa nurka.

 

Również w przypadku Egipcjanina priorytetem było zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Saddam Killany był pod stałą opieką zespołu specjalistów medycyny nurkowej, zespołu specjalistów ds. żywienia oraz zespołu profesjonalnych nurków. Poszczególne zespoły wykonują szereg odpowiedzialnych zadań, dostarczają nurkowi butle, jedzenie, napoje, ale również chronią przed niebezpiecznymi stworzeniami morskimi czy urazami jakie może ponieść w trakcie ćwiczeń. Jeden z zespołów odpowiedzialny jest za całodobowe monitorowanie stanu fizycznego nurka oraz pojawiających się wraz z upływem czasu objawów. Obserwacje są niezwykle istotne, bowiem analiza parametrów organizmu nurka pozwala oszacować jak adaptuje się on do podwodnego środowiska, gdzie temperatura i grawitacja są zupełnie inne niż te na powierzchni.


 

Zobaczcie jak wyglądało pierwsze, długie nurkowanie Egipcjanina. Było to jednocześnie przygotowanie do próby pobicia rekordu świata.


 

Zachęcam do przeczytania artykułów:

Niemal 6 dni pod wodą - nowy rekord świata!
Niemal 6 dni pod wodą – nowy rekord świata!
72 godziny - nowy rekord najdłuższego nurkowania w słonej wodzie
72 godziny – nowy rekord najdłuższego nurkowania w słonej wodzie
Walaa Hafez rekord swiata w najdluzszym nurkowaniu w slonej wodzie
Rekordowe, najdłuższe nurkowanie w słonej wodzie

Keith Sagray koniec próby pobicia rekordu
Zakończono próbę pobicia rekordu świata w najdłuższym zanurzeniu
Keith Sagray rekord świata
Rozpoczyna się próba pobicia rekordu świata – ponad 100 godzin pod wodą!
Proba pobicie rekordu 144 godziny
144 godziny pod wodą… niemożliwe?

Najdłuższe nurkowanie kobiece w wodzie słonej
Najdłuższe nurkowanie kobiece w wodzie słonej
Allen Sherrod spędził ponad 51 godzin pod wodą
Allen Sherrod spędził ponad 51 godzin pod wodą
Nowy rekord świata Brytyjczyka
Nowy rekord świata Brytyjczyka

 

Źródła: egypttoday.com; cairoscene; dostor.org; Facebook The Longest Dive In History

Podobne posty

Leave a Comment