Egipt drastycznie podnosi ceny wiz turystycznych!

Egipt drastycznie podnosi ceny wiz turystycznych!
Egipt drastycznie podnosi ceny wiz turystycznych!

Z przykrością informujemy o drastycznej podwyżce cen wiz turystycznych w Egipcie. Podwyżka ma być naprawdę znacząca, z 25$ do 60$ za wizę upoważniającą do wjazdu na teren Egiptu. Nowe ceny egipskich wiz miałyby obowiązywać od 1 marca bieżącego roku.

 

Egipt jest, obok Chorwacji i Malty, jedną z najpopularniejszych destynacji wybieranych przez polskich nurków. Faktycznie, w tym roku obserwujemy wzrost zainteresowania Egiptem w polskiej branży nurkowej. Wyraźnie widać, że nurkowie wracają do kultowego Dahab oraz ruszają na safari.  Jeśli wiadomość się potwierdzi, to trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem 35$ (obecnie to około 140 złotych więcej). Biorąc pod uwagę, że Egipt jest stosunkowo tanim kierunkiem, to mocno podniesie koszty tygodniowego pobytu – safari po Morzu Czerwonym.

 

Podwyżką, zaskoczeni są nawet egipscy touroperatorzy. Informacja o drastycznych podwyżkach nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez egipskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak donosi w internetowym wydaniu egipski dziennik Ahram zapowiedź o podwyżce została przekazana przez jednego z urzędników zatrudnionych na lotnisku. Dodatkowo wiadomość taką potwierdza również polski serwis rp.pl.

 

Przypomnę tylko, że poprzednia podwyżka cen wiz w Egipcie z 15 do 25 dolarów została wprowadzona od dnia 1 maja 2014 roku. Nie ulega wątpliwości, że turystyka to jeden z głównych filarów egipskiej gospodarki, który co roku gwarantował olbrzymie wpływy do tamtejszego budżetu. Rekordowe wpływy w 2010 roku wynosiły bagatela 11 miliardów dolarów, wtedy to Egipt odwiedziło 14,7 mln turystów. Dla porównania w 2016 roku była to kwota zaledwie 3,4 miliardów dolarów, aż 44,3% mniej niż w roku 2015.

 

Problemy związane z gwałtownym spadkiem ilości turystów, to pokłosie zawirowań politycznych jakie miały miejsce w 2011 roku. Niepewna sytuacja przyczyniła się do wydania przez MSZ ostrzeżeń odradzających podróżowanie do tego kraju (Egipt – MSZ ostrzega przed podróżami). Gwoździem do trumny była katastrofa samolotu na Synaju w października 2015 roku, po której Rosjanie masowo zaprzestali podróży do Egiptu. Z pewnością podwyżka nie przyczyni się dla poprawy kiepskiej dziś sytuacji branży nurkowej w Egipcie (więcej w artykule: Sytuacja centrów nurkowych w Egipcie. Jechać nie jechać?).


 

Aktualizacja na dzień 27 lutego 2017 roku

Premier Egiptu – Sherif Ismail, zdecydował do odroczeniu podwyżki cen wiz turystycznych do dnia 1 lipca bieżącego roku. Decydujący okazał się głos rozsądku – liderów branży turystycznej, zdaniem których wprowadzenie tak drastycznej podwyżki przed sezonem mocno zaszkodziłoby temu sektorowi gospodarki.

 

Będziemy na bieżąco śledzić i informować o wysokości opłat za wizy w Egipcie.


 

 

Więcej o nurkowaniu i sytuacji w Egipcie:

Sytuacja centrów nurkowych w Egipcie. Jechać nie jechać?
Sytuacja centrów nurkowych w Egipcie. Jechać nie jechać?
Egipt – MSZ ostrzega przed podróżami
Egipt – MSZ ostrzega przed podróżami
Nurkowanie Egipt
Nurkowanie Egipt

 

 

Źródła: Ahramonline; rp.pl; Egyptindependent

Podobne posty

One Thought to “Egipt drastycznie podnosi ceny wiz turystycznych!”

  1. BNU

    Wycofują się z tego pomysłu.

Leave a Comment