Ekspedycja Pozo Azul 2017 – kilometry korytarzy

Pozo Azul 2017 - kilometry zalanych korytarzy

Pozo Azul – kilometry zalanych korytarzy

Właśnie zakończyła się eksploracja hiszpańskiej jaskini Pozo Azul. Celem tegorocznej ekspedycji jest wykonanie topografii odkrytych ostanio galerii oraz kontynuowanie poszukiwań z szóstego syfonu. Zdarzenie jest o tyle spektakularne, że wymaga od nurków pokonania ponad 10 kilometrów, w  większości zalanych korytarzy.

 

Pozo Azul to najdłuższa, prawie czternastokilometrowa, zalana jaskinia w Hiszpanii. Jak wielkim wyzwaniem jest jej eksploracja świadczą odległości. Pierwszy obóz został założony w galerii Tipperary, czyli około 6 kilometrów od wejścia do jaskini Pozo Azul. Natomiast drugi obóz powstał w galerii Razor – ponad 9 kilometrów od wejścia!


 

Pozo Azul 2017 - kilometry zalanych korytarzy

Plan Pozo Azul


 

Ekspedycja Pozo Azul 2017 - kilometry zalanych korytarzy

René Houben i Pedro Balordi
po 7 dniach w Pozo Azul
Fot. Xesús Manteca

Ostatnia wyprawa w Pozo Azul miała miejsce w 2015 roku. Była to ekspedycja jednego śmiałka – Jasona Mallisona. W tym roku towarzyszyło mu dwóch nurków grotołazów, René Houben i Pedro Balordi. Trzech nurków wspierał zespół składający się z dwunastu osób pochodzących z różnych części Hiszpanii oraz innych krajów Europy.

 

Przygotowanie tego typu wyprawy wymaga ogromnego nakładu pracy oraz wysiłku całego zespołu. Pierwsze dni przeznaczono na przygotowanie jaskini, w tym sprawdzenia stanu oraz prawidłowości zainstalowania liny poręczowej. Rozciągnięto ponad kilometr przewodu telefonicznego oraz wykonano transport do pierwszego obozu  zlokalizowanego za S2 w galerii Tipperary (około 6 kilometrów od wejścia!).


 


 

Kluczem do sukcesu w tego typu akcjach jest planowanie. Przy kilkudniowej wyprawie niezwykle ważne jest nie tylko właściwe zaplanowanie nurkowań, gazów, ale również zabezpieczenie jedzenia dla członków zespołu, sprzętu oraz podział obowiązków. Wszystko co niezbędne jest nie tylko zmierzone co do milimetra, ale również zważone co do grama, ponieważ konieczne jest przetransportowanie tego najpierw do pierwszego, a następnie część rzeczy do drugiego obozu (ponad 9 kilometrów od wejścia!).


 

Ekspedycja Pozo Azul 2017 – bezpieczeństwo przede wszystkim

Ekspedycja Pozo Azul 2017 - kilometry zalanych korytarzy

Obóz w galerii Tipperary
około 6 km od wejścia!

Z jednej strony fakt jednoczesnej eksploracji Pozo Azul przez trzech nurków to potrojenie pracy, ilości sprzętu, ryzyka i zagrożeń jakie mogą się pojawić podczas wyprawy. Z drugiej, to nowe możliwości oraz wzajemne wsparcie, które może mieć kluczowe znaczenie w sytuacjach nadzwyczajnych lub nieszczęściach.

 

Należy mieć na uwadze, że pomoc ratowników z zewnątrz przy tego typu eksploracji, to fikcja. Samo pokonanie drugiego syfonu i dotarcie do pierwszego obozu (przypominam, 5 kilometrów od wejścia), to prawdziwe wyzwanie. Stąd nurkowie zdani są wyłącznie na siebie. Oczywiście w trzyosobowym zespole łatwiej poradzić sobie z niespodziewanymi problemami.

 

Wyzwaniem w Pozo Azul są również partie suche rozpoczynające się już przed czwartym syfonem, znane jako galerie Razor. Nazwa związana jest z ostrymi powierzchniami skał zlokalizowanych w tym obszarze jaskini. To obszar, w którym transport polega głównie na noszeniu. Jest więc dużo chodzenia oraz wspinania.


 


 

Dodatkowe bezpieczeństwo wynika z wykorzystania sprzętu dostosowanego do tak ekstremalnych eksploracji. Zespół zabrał ze sobą kilka zmodyfikowanych skuterów, które zostały wcześniej przetestowane. Jeśli chodzi o logistykę gazów, to nurkowania wykonywane były na zdublowanych obiegach zamkniętych (rebreatherach). Każdy nurek wyposażony był w główny rebreather plecowy oraz zapasowy rebrether boczny (sidemountowy), oba zaopatrzone w większe niż zazwyczaj (zwykle butle 3-litrowe) butle z tlenem.

 

Zespół spędził w jaskini 7 dni. W tym czasie udało się nie tylko dotrzeć do szóstego syfonu (S6), ale również wyeksplorować 120 metrów korytarza i 40 metrów głębokości. Odnaleziono również nowy, duży korytarz. Jak przyznają nurkowie Pozo Azul wydaje się nie mieć końca.

Serdecznie gratulujemy!


 

Przeczytaj także o poszukiwaniach najdłuższej, zalanej jaskini na świecie:


 

Źródła: Facebook Pozo Azul 2017; elcorreodeburgos.com

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Nie taki CCR straszny… pierwszy rok na obiegu zamkniętym
Konferencja Baltictech 2019 zbliża się wielki nurkami!
Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top