Ekspedycja Pozo Azul 2017 – kilometry korytarzy

Pozo Azul 2017 - kilometry zalanych korytarzy
Pozo Azul – kilometry zalanych korytarzy

Właśnie zakończyła się eksploracja hiszpańskiej jaskini Pozo Azul. Celem tegorocznej ekspedycji jest wykonanie topografii odkrytych ostanio galerii oraz kontynuowanie poszukiwań z szóstego syfonu. Zdarzenie jest o tyle spektakularne, że wymaga od nurków pokonania ponad 10 kilometrów, w  większości zalanych korytarzy.

 

Pozo Azul to najdłuższa, prawie czternastokilometrowa, zalana jaskinia w Hiszpanii. Jak wielkim wyzwaniem jest jej eksploracja świadczą odległości. Pierwszy obóz został założony w galerii Tipperary, czyli około 6 kilometrów od wejścia do jaskini Pozo Azul. Natomiast drugi obóz powstał w galerii Razor – ponad 9 kilometrów od wejścia!


 

Pozo Azul 2017 - kilometry zalanych korytarzy
Plan Pozo Azul

 

Ekspedycja Pozo Azul 2017 - kilometry zalanych korytarzy
René Houben i Pedro Balordi
po 7 dniach w Pozo Azul
Fot. Xesús Manteca

Ostatnia wyprawa w Pozo Azul miała miejsce w 2015 roku. Była to ekspedycja jednego śmiałka – Jasona Mallisona. W tym roku towarzyszyło mu dwóch nurków grotołazów, René Houben i Pedro Balordi. Trzech nurków wspierał zespół składający się z dwunastu osób pochodzących z różnych części Hiszpanii oraz innych krajów Europy.

 

Przygotowanie tego typu wyprawy wymaga ogromnego nakładu pracy oraz wysiłku całego zespołu. Pierwsze dni przeznaczono na przygotowanie jaskini, w tym sprawdzenia stanu oraz prawidłowości zainstalowania liny poręczowej. Rozciągnięto ponad kilometr przewodu telefonicznego oraz wykonano transport do pierwszego obozu  zlokalizowanego za S2 w galerii Tipperary (około 6 kilometrów od wejścia!).


 


 

Kluczem do sukcesu w tego typu akcjach jest planowanie. Przy kilkudniowej wyprawie niezwykle ważne jest nie tylko właściwe zaplanowanie nurkowań, gazów, ale również zabezpieczenie jedzenia dla członków zespołu, sprzętu oraz podział obowiązków. Wszystko co niezbędne jest nie tylko zmierzone co do milimetra, ale również zważone co do grama, ponieważ konieczne jest przetransportowanie tego najpierw do pierwszego, a następnie część rzeczy do drugiego obozu (ponad 9 kilometrów od wejścia!).


 

Ekspedycja Pozo Azul 2017 – bezpieczeństwo przede wszystkim

Ekspedycja Pozo Azul 2017 - kilometry zalanych korytarzy
Obóz w galerii Tipperary
około 6 km od wejścia!

Z jednej strony fakt jednoczesnej eksploracji Pozo Azul przez trzech nurków to potrojenie pracy, ilości sprzętu, ryzyka i zagrożeń jakie mogą się pojawić podczas wyprawy. Z drugiej, to nowe możliwości oraz wzajemne wsparcie, które może mieć kluczowe znaczenie w sytuacjach nadzwyczajnych lub nieszczęściach.

 

Należy mieć na uwadze, że pomoc ratowników z zewnątrz przy tego typu eksploracji, to fikcja. Samo pokonanie drugiego syfonu i dotarcie do pierwszego obozu (przypominam, 5 kilometrów od wejścia), to prawdziwe wyzwanie. Stąd nurkowie zdani są wyłącznie na siebie. Oczywiście w trzyosobowym zespole łatwiej poradzić sobie z niespodziewanymi problemami.

 

Wyzwaniem w Pozo Azul są również partie suche rozpoczynające się już przed czwartym syfonem, znane jako galerie Razor. Nazwa związana jest z ostrymi powierzchniami skał zlokalizowanych w tym obszarze jaskini. To obszar, w którym transport polega głównie na noszeniu. Jest więc dużo chodzenia oraz wspinania.


 


 

Dodatkowe bezpieczeństwo wynika z wykorzystania sprzętu dostosowanego do tak ekstremalnych eksploracji. Zespół zabrał ze sobą kilka zmodyfikowanych skuterów, które zostały wcześniej przetestowane. Jeśli chodzi o logistykę gazów, to nurkowania wykonywane były na zdublowanych obiegach zamkniętych (rebreatherach). Każdy nurek wyposażony był w główny rebreather plecowy oraz zapasowy rebrether boczny (sidemountowy), oba zaopatrzone w większe niż zazwyczaj (zwykle butle 3-litrowe) butle z tlenem.

 

Zespół spędził w jaskini 7 dni. W tym czasie udało się nie tylko dotrzeć do szóstego syfonu (S6), ale również wyeksplorować 120 metrów korytarza i 40 metrów głębokości. Odnaleziono również nowy, duży korytarz. Jak przyznają nurkowie Pozo Azul wydaje się nie mieć końca.

Serdecznie gratulujemy!


 

Przeczytaj także o poszukiwaniach najdłuższej, zalanej jaskini na świecie:

Krzysztof Starnawski na tropie najdłuższej zalanej jaskini na świecie!
Krzysztof Starnawski na tropie najdłuższej zalanej jaskini na świecie!
Cenote The Pit kontra nurek Krzysztof Starnawski
Cenote The Pit kontra nurek Krzysztof Starnawski
150 metrów w stronę Dos Ojos
150 metrów w stronę Dos Ojos

 

Źródła: Facebook Pozo Azul 2017; elcorreodeburgos.com

Podobne posty

Leave a Comment