Dziś z gdyńskiego portu wyrusza ekspedycja Santi Odnaleźć Orła

Dziś z gdyńskiego portu wyrusza ekspedycja Santi Odnaleźć Orła

Mewo Navigator tegoroczna jednostka ekipy Santi Odnaleźć Orła

Dziś z gdyńskiego portu wyrusza czwarta już ekspedycja badawcza Santi Odnaleźć Orła, której celem jest odnalezienie wraku sławnego polskiego okrętu podwodnego Orzeł. Tegoroczna wyprawa z wykorzystaniem statku badawczego Mewo Navigator potrwa trzy tygodnie, aż do 10 czerwca. W tym czasie członkowie rejsu mają zamiar ostatecznie zmierzyć się hipotezą, wedle której przyczyną zatonięcia ORP Orła był atak bombowy brytyjskiego samolotu.

 

Celem czwartej już ekspedycji Santi Odnaleźć Orła jest weryfikacja hipotezy jakoby ORP Orzeł zatonął na Morzu Północnym, dokładniej na pozycji około 120 mil morskich za wschód od szkockiego portu Rosyth, w którym mieściła się w tamtym czasie baza polskich okrętów podwodnych. Niszczycielski atak brytyjskiego samolotu Lockheed Hudson w dniu 3 czerwca 1940 roku miał być skutkiem błędnej identyfikacji jednostki uznanej za niemieckiego U-boota. Członkowie ekspedycji zamierzają przeczesać obszar około 1350 km² dna morskiego w pobliżu miejsca ataku lotniczego.

 

Nowością czwartej ekspedycji Santi Odnaleźć Orła jest ponad 26-metrowy statek Mewo Navigator poruszający się z maksymalną prędkością 10 węzłów. Jednostka jest przystosowana do prowadzenia prac hydrograficznych, także poszukiwania wraków. Dodatkowo Mewo Navigator został wyposażony w nowoczesny zintegrowany system nawigacji morskiej oraz specjalistyczny sprzęt badawczy, w tym w echosondę wielowiązkową (MBES). Wszystko po to by móc skutecznie badać dno morskie w paśmie o szerokości nawet do 400 metrów.

 

Ponadto jednostka została doposażona w zestaw urządzeń poszukiwawczych i inspekcyjnych, w tym w  holowany sonar boczny – który umożliwia szczegółowe zobrazowanie znalezisk i jest zabezpieczeniem na wypadek awarii sondy wielowiązkowej oraz wyposażony w kamerę i oświetlenie ROV, który pozwala na wykonanie szczegółowych inspekcji odkrywanych w trakcie wyprawy wraków. Właściwą obsługę znajdującego się na pokładzie sprzętu pomiarowego gwarantuje kadra wysoko wykwalifikowanych hydrografów, pracowników Instytutu Morskiego.


 

Dziś z gdyńskiego portu wyrusza ekspedycja Santi Odnaleźć Orła

Jednostka Mewo Navigator

Informacje o jednostce Mewo Navigator

Jest to jednostka pomiarowa, służąca do prowadzenia hydrograficznych prac pomiarowych na wewnętrznych i otwartych wodach morskich w odległości do 200 mil morskich od brzegu.

Statek Mewo Navigator został zbudowany w 1969 roku w Dani. Główne parametry:

  • wyporność: 93,93 GT
  • wymiary: 26,64 m x 6,02 m x 3,22 m
  • prędkość: 8 węzłów ekonomiczna, 10 węzłów maksymalna

Jednostka jest przystosowana do wykonywania prac geofizycznych i pomiarowych, wyposażona w nowoczesny zintegrowany system Raymarine, w ruchomą ramę typu A o udźwigu 3,5 tony, żuraw hydrauliczny 2 tony oraz echosondę wielowiązkową SeaBat. Może również dokonywać poboru prób czerpakowych i prób wody. W kabinie zamontowano nowoczesne wyposażenie elektroniczne, komputer pokładowy z zestawem monitorów oraz system QINSy v8.1 wraz z całym koniecznym osprzętem.

Więcej zdjęć i informacji o jednostce Mewo Navigator


 

 

Zobaczcie film o ubiegłorocznej, trzeciej ekspedycji Santi Odnaleźć Orła

 


 

 

Dziś z gdyńskiego portu wyrusza ekspedycja Santi Odnaleźć Orła

Planowana trasa oraz rejon poszukiwań zaginionego ORP Orzeł

Tegoroczne poszukiwania, dzięki zgromadzonym przez członków fundacji środkom finansowym będą najdłużej trwającymi w historii wypraw mających na celu odnalezienie wraku ORP Orła. Członkowie wyprawy spędzą na morzu tyle czasu, ile łącznie trwały poprzednie trzy wyprawy. Plan jest ambitny – zbadanie dna o powierzchni ponad trzykrotnie większej od zajmowanej przez aglomerację Trójmiasta.

 

Ciekawostką czwartej ekspedycji Santi Odnaleźć Orła jest fakt, że wypływa ona z Gdyni, macierzystego portu ORP Orzeł i przez długi czas zamierza płynąć historyczną trasą ucieczki Orla z Bałtyku w roku 1939.

 

Kierownikiem czwartej ekspedycji jest Tomasz Stachura, jednocześnie właściciel firmy Santi, która jest tytularnym sponsorem wyprawy.

Życzymy powodzenia!


 

 

Źródło: Santi Odnaleźć Orła; MEWO

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka
Nurkowie Czarnobyla – historia trzech, prawdziwych Bohaterów
USA: udana akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini
Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen
P jak PLASTIK – nowy znak nurkowy
Last Breath, prawdziwa historia zawodowego nurka
Francja: udana akcja ratunkowa nurka jaskiniowego
Malta udostępnia nurkom 8 głębokich wraków
Niech MOC będzie z nami! Nurkowy Festiwal Mocy 2018
Kolejny Polak zginął we włoskim jeziorze Garda

Na wesoło

Zmęczona walabia wyłowiona przez nurków

Jaka to roślina?

Potamogeton lucens (Rdestnica połyskująca)

Co to za zwierzę?

Żabnica (Lophius piscatorius)

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top