Odszedł Enzo Maiorca, Człowiek Wielkiego Błękitu

Odszedł Enzo Maiorca - człowiek wielkiego błękitu
Odszedł Enzo Maiorca,
człowiek wielkiego błękitu

Dziś, 13 listopada 2016 roku, w wieku 85 lat odszedł Enzo Maiorca (Majorca) – włoski freediver, który na dobre zapisał się w historii swobodnego nurkowania. Urodził się w 1931 roku na Sycylii, tam też zmarł – w rodzinnym domu w Syrakuzach.

 

To pierwszy człowiek, który na wstrzymanym oddechu zanurzył się na głębokość ponad 50 metrów choć ówcześni lekarze twierdzili, że powinno to spowodować jego natychmiastową śmierć. Enzo starannie przygotowywał się do każdego rekordu a w miarę zdobywania wiedzy i osobistego progresu zrozumiał, że lekarze tworzą ograniczenia wyłącznie na podstawie własnych przekonań.

 

Jak na ironię Maiorca większości ludzi kojarzy się z filmem Luca Bessona Wielki Błękit. Jednak sam bohater tak bardzo zniesmaczony był sposobem w jaki przedstawił go reżyser a zagrał Jean Reno, że w 2002 roku (już po śmierci Jacques’a Mayola – drugiego z bohaterów Wielkiego błękitu) uzyskał sądowy zakaz wyświetlania we Włoszech wersji filmu zawierającej sporne sceny. Enzo najbardziej nie przypadło do gustu stereotypowe przedstawienie jego osoby jako niewykształconego człowieka w stylu sycylijskich mafiozo.

 

Warto jednak pamiętać, że Enzo Maiorca, to nie gburowaty, zadufany w sobie freediver, to legenda swobodnego nurkowania. Człowiek ten w znaczącym stopniu przyczynił się do popularyzacji i rozwoju freedivingu. W latach 1960-1974 ustanowił, a następnie wielokrotnie poprawiał rekordy świata w nurkowaniu swobodnym. Jego największym wyczynem było wykonane w 1988 roku zanurzenia na bezdechu na głębokość 101 metrów!


 

Źródło: enzomaiorca.it

Podobne posty

Leave a Comment