Butlonos (Tursiops truncatus)

Butlonos (Tursiops truncatus)
Rozbawiona gromadka

ang.  Common Bottlenose Dolphin
Inna nazwa: Delfin butlonosy

 

Wielkość: 220 – 380 cm; waga 260–500 kg
Głębokość: do 300 m

 

Butlonos to gatunek walenia z rodziny delfinowatych (Delphinidae) należy do najczęściej występujących i najszerzej rozprzestrzenionych gatunków delfinów na świecie.


 

Źródło: Wikipedia
Zasięg występowania.

Delfin butlonosy nie ma zmysłu powonienia, w zamian natura obdarzyła go sokolim wzrokiem. Widzi ostro zarówno w wodzie jak i na powierzchni, a wszystko dzięki zdolności akomodacji soczewek.

 

Jednak najważniejszym zmysłem jest słuch. Butlonos odbiera  także ultradźwięki. Te ostatnie wykorzystuje do echolokacji. Fale dźwiękowe ogniskowane są w poduszce tłuszczowej (tzw. melon) znajdującej się za czołem. W strefie wody płytkiej delfin często pływa na grzbiecie. Możliwe, że w ten sposób zmniejsza zaburzenia w swym systemie echolokacji.


 

Butlonos (Tursiops truncatus)
I pod wodą, i na wodzie.

Delfiny te żyją w średniej wielkości grupach choć zdarzają się i outsiderzy. Liczba osobników w grupie uzależniona jest od miejsca – u wybrzeży liczy ona około 10 delfinów a na oceanie sięga nawet 25. Zauważone jest zjawisko łączenia się grup w stada liczące kilkuset członków, np. w tropikalnym obszarze Pacyfiku.

 

Butlonosy to najszybsze walenie – osiągają prędkości rzędu 60 km/h. Potrafią zanurzyć się na głębokość 300 m i wytrzymać oddech nawet na 15 minut.

W zasadzie poza orką nie mają one naturalnych wrogów.


 

Butlonos (Tursiops truncatus)
Urocze tete a tete.

Delfiny butlonose przejawiają łatwość uczenia się i szybko potrafią przystosować się do działalności człowieka w ich wodnym środowisku. Co więcej mogą nawet  czerpać z niej korzyści, np. łowiąc ryby, które uciekają z sieci lub są przez rybaków z powrotem wrzucane do wody. Butlonosy najlepiej ze wszystkich waleni adaptują się w niewoli, dlatego też często stanowią atrakcję turystyczną (delfinaria). Co istotne ssaki te są zdolne do rozmnażania się w niewoli.

 

Butlonosy można zobaczyċ, kiedy płyną na fali dziobowej statku.  W Australii, Zatoka Rekina zasłynęła z powodu odwiedzających je często butlonosów, które podpływają bardzo blisko brzegu i dają się turystom karmiċ i nawet głaskaċ.


 

Ciekawostki:

  • butlonosy bywały wykorzystywane do zadań militarnych, np. w 1987 roku delfiny wykrywały miny podwodne w Zatoce Perskiej. Dopiero niedawno marynarka wojenna USA zaprzestała szkolenia delfinów do zadań militarnych;
  • specyficzny jest sen delfina, otóż zasypia on z jednym okiem otwartym na głębokości 50 cm, oddycha wynurzając się na powierzchnię co 30 s;
  • delfiny wyskakują ponad wodę w celach rozpoznawczych, lokalizują w ten sposób ptaki morskie, które gromadzą się nad ławicami ryb.

Leave a Comment