Diugoń (Dugong dugon)

Seacow Diugoń Dugong dugon
Słodka mordka

ang.  Dugong, Sea Cow

Nazywany Krową Morską z racji ogromnej ilości traw morskich, które diugonie zjadają na podwodnych pastwiskach; nawet do 40 kg! dziennie.

Inne nazwy: Dugoń, Piersiopławka

 

Wielkość: 2,5 – 3,3 m; waga 250-600 kg

 

Głębokość: do 35 m, najczęściej spotykany na 3-4 m

Domniemamy rekordowy osobnik z indyjskiego dystryktu Surat miał rzekomo aż 406 cm długości przy masie ciała 1016 kg.


 

 


 

Seacow Diugoń Dugong dugon

Jak wygląda diugoń…?

Na pierwszy rzut oka szokuje spektakularnym pyskiem, następnie uwagę zwracają osłonięte powiekami małe oczka  oraz brak małżowin usznych.

 

Charakterystyczny pysk z górną częścią czaszki zagiętą niemal pod kątem prostym i rozbudowaną, mięsistą, górną wargą jest  doskonale przystosowany do żerowania przy dnie.

 

Ciało ma opływowe, wrzecionowate a jednocześnie krępe i masywne. W przedniej części żuchwy i szczęki górnej mają tarcze rogowe, służące do rozcierania roślin. Górna warga diugonia jest ruchliwa i bardzo mocna. Porasta ją krótka szczecina.


 

Seacow Diugoń Dugong dugon
Morska krowa na wypasie
Seacow Diugoń Dugong dugon
Gdzieś na pastwisku

 

Seacow Diugoń Dugong dugonWalcowaty tułów, zwężający się ku tyłowi, przednie kończyny przekształcone w wiosłowate płetwy z zaznaczonymi pięcioma palcami. Kończyny tylne diugonia są zredukowane. Na płetwach piersiowych diugoń nie ma kopytkowatych paznokci jakie zauważymy u manatów. Płetwa ogonowa jest u niego rozwidlona i wcięta, ustawiona w płaszczyźnie poziomej (ogon jest uformowany dokładnie tak jak tylna płetwa wieloryba), zaś płetwy grzbietowej w ogóle diugoń nie ma.

 

Ubarwienie jest szare, nieco ciemniejsze na grzbiecie, rozjaśniające się stopniowo w kierunku spodniej części ciała. Skóra staje się coraz ciemniejsza, wraz z wiekiem.


 

Seacow Diugoń Dugong dugon
Diugoń (Dugong dugon)
Seacow Diugoń Dugong dugon
Diugoń (Dugong dugon)

 

Seacow Diugoń Dugong dugon
Przyłapany podczas wyżerki

 

Jest spokrewniony z innymi osobnikami z rzędu syren – manatami (czytaj więcej). Przypomina je zarówno z wyglądu , jak i z zachowania .

 

Ciekawostka:

Przodkiem, zarówno diugonia jak i manata jest żyjący obecnie słoń.


Seacow Diugoń Dugong dugon

A kto widział diugonia…?

Niegdyś diugonie żerowały w wielkich hordach, liczonych wówczas nawet w setkach osobników. Dziś tylko  nieliczni mają szczęście spotkać diugonia, z reguły samego lub co najwyżej w parze. Największa liczba widzianych ostatnio jednocześnie diugoni, to 6 sztuk (według publikowanych relacji).

 

Ze względu na niezwykle cenione mięso (w smaku podobne do cielęciny), tłuszcz, kości oraz zęby diugonie były do niedawna jednym z głównych celów połowów.

 

Diugonie stają się dość łatwą ofiarą rekinów i drapieżnych wielorybów. Jednak to  ludzie wyrządzają im najwięcej krzywdy. Do przyczyn drastycznego zmniejszenia się populacji diugonia zaliczyć należy także zanieczyszczenia cywilizacyjne, które wpływają na zmniejszenie się liczby żerowisk.


 

Seacow Diugoń Dugong dugon
Człowiek vs. syrena

Aby diugoń mógł dożyć sędziwej 70-tki, musi obcować w wodach o stałej i ciepłej temperaturze oraz na terenach zapewniających liczne i wartościowe pod względem węglowodanów żerowiska. Takie miejsca są coraz trudniej spotykane. Same diugonie nie mają dobrych mechanizmów obronnych i mają też słabsze niż manaty właściwości dostosowania się do zmiennego środowiska.


 

Dugong występowanie
Zasięg występowania.

Czy będzie nam dane zobaczyć diugonia…?

Obecnie liczba diugoni jest tak niewielka, że są one gatunkiem zagrożonym wymarciem. Pomimo prawnej ochrony, połowy diugonia są nadal dozwolone w Północnej Australii oraz Papui i Nowej Gwinei. Na zanikanie populacji ma również wpływ zmniejszanie się dostępności pożywienia – alg i trawy morskiej.  Nadal są realne szanse na spotkanie diugonia w  egipskiej miejscowości Marsa Alam, w zatoce Abu Dabbab… pozostaje trzymać kciuki wszak niektórym się udaje. Niech widok diugonia będzie dla Nas nie tylko rzadkim, ale i cennym doświadczeniem.


 

Seacow Diugoń Dugong dugonSeacow Diugoń Dugong dugon

 

 


 

Cykl rozwojowy morskiej krowy

Diugoń jest ssakiem wybitnie opornym na łatwe i szybkie powiększanie populacji. Czynników jest wiele. Jednym z nich jest fakt, że dojrzałość seksualną diugoń osiąga dopiero pomiędzy 7 a 13 rokiem życia. Kolejny, samice diugonia niezwykle rzadko rodzą małe – co 3 a nawet co 7 lat. Co więcej, po ciąży trwającej cały rok na świat przychodzi tylko jedno małe. Do rzadkości należą ciąże mnogie, a jeśli już są, to tylko mioty bliźniacze.


 

Seacow Diugoń Dugong dugon
Podwodne akrobacje

Generalnie niewiele wiemy o tych zwierzętach. Badaczom udało się zaobserwować, że niemowlę diugonia ma około metra długości. Zaraz po porodzie odbywa się nauka oddychania. W tym celu matka zabiera małe na powierzchnię. W czasie karmienia, samica często kładzie się na wznak i przytrzymuje niemowlaka przednimi kończynami na piersiach. Mały diugoń zostaje pod opieką matki zwykle około 18 miesięcy zanim stanie się samodzielny. Do tego czasu, mama często służy mu jako środek transportu.

 

Leave a Comment