Ryba żaba (Histrio histrio)

Ryba żaba (Histrio histrio)
Ryba żaba
(Histrio histrio)

ang.  Sargassum Frogfish lub Sargassumfish

 

Inna nazwa:

Ryba wędkarz, Antenarius sargasowy, Histrion, Sargassowa rybka, Pterofryna

 

Wielkość: do 20 cm
Głębokość: 1 m

 

Wygląd:

Ciało krępe, ubarwione w zależności od otoczenia, posiada na ciele wiele plam i smug. Płetwy piersiowe i brzuszne dzięki osadzeniu na niewielkich trzonkach umożliwiają rybie wspinanie się po glonach. Płetwa ogonowa zakończona jest promienistym wachlarzem z wystającymi i ostrymi końcami. Płetwa grzbietowa jest długa i oparta na promienistych wyrostkach. Pysk jest duży, ma możliwość szerokiego otwierania się. Blisko szczytu głowy umieszczone są oczy,  nad pyskiem znajduje się mały wyrostek (illicium) pełniący funkcję wabika.

 

Całe ciało pokryte jest małymi, postrzępionymi, listkowatymi wypustkami skórnymi, umożliwiającymi rybie ukrywanie się poprzez zamazanie dokładnego widoku ciała ryby. U ryb antenariusowatych dymorfizm płciowy jest mało wyraźny. Samce mają żywsze, jasne kolory, a samice ciemniejsze, nierzadko czarne.


 

Histrio histrio
Histrio histrio występowanie

Występowanie:

W płytkich, tropikalnych morzach całego świata. Głównie w Morzu Sargassowym, u wybrzeży południowej Afryki, Madagaskaru, Azorów, Australii Północnej, Filipin. Zasiedla środowisko pokryte rozległymi polami gronorostów, niekiedy adaptuje się do życia na rafie koralowej. Nie występuje na otwartych i głębokich wodach oceanicznych.


Histrion jest rybą silnie terytorialną. Dorosły osobnik zasiedla jedno wybrane miejsce, pilnując swojego rewiru przed intruzami.

Rybka sargassowa jest słabym pływakiem, dlatego przebywa głównie wśród gronorostów. Ryba ta jest drapieżnikiem, polującym z zasadzki. Podczas łowów tkwi nieruchomo, poruszając wabikiem, który przyciąga uwagę ofiary. Antenarius odżywia się rybami, skorupiakami, mięczakami. Gdy ofiara zbliża się do histriona, ten otwiera gwałtownie, szeroko pysk, jednocześnie wysuwając szczęki w kierunku ofiary. Zdobycz jest natychmiast wessana i połknięta. Elastyczne mięśnie szczęki pozwalają połknąć ofiary niemal jego wielkości. Gdy ryba czuje się zagrożona potrafi wyskoczyć ponad taflę wody i opaść na kępę sargasów. Histrion może przez pewien czas przebywać poza wodą.

 

 

 

Leave a Comment