Kleń (Squalius cephalus)

kleń2ang. Chub

 

Wielkość: do 60 cm, średnio 30-40 cm, waga 2-3 kg

 

Wygląd:

Budową przypomina w przekroju poprzecznym walec delikatnie spłaszczony bocznie. Głowa jest duża i masywna z szerokim otworem gębowym. Ciało uzbrojone w stosunkowo duże, grube i ciemno obramowane łuski tworzące wzór sieci. Krawędź zewnętrzna płetwy ogonowej jest wypukła. Ubarwienie tej ryby przechodzi od brązowoszarego z zielonkawym połyskiem, często złotawo lśniące boki i białawy brzuch. Płetwy brzuszne i odbytowa w odcieniu czerwono ceglastym. Jest jednym z najbardziej płochliwych gatunków.

 

Występowanie:

Spotkamy go niemal we wszystkich wodach Europy, zarówno w rzekach górskich, jak i nizinnych a także w wodach stojących – takich jak jeziora, zbiorniki zaporowe i zatoki morskie. Jest on bardzo odporny na duże wahania temperatur. W zależności od pory roku upodobał sobie różne obszary wodne. Latem jest go w zasadzie wszędzie bardzo dużo. Uwielbia wygrzewać się w słońcu tuż pod powierzchnią wody. Gdy jednak z nieba leje się niesamowity żar – kleń szuka ochłody i tlenu w nurcie wody. Wiosną najczęściej spotkamy go w zacisznych jamach na granicy wody oraz lodu. Również zimą preferuje spokojne zatoczki i jamy. Miejsce jego przebywania jest również uzależnione od pory dnia. Wcześnie rano oraz wieczorami bardzo często podchodzi blisko brzegów, natomiast popołudniami podpływa do głównego nurtu czy też strefy wody otwartej.

 

 

One Thought to “Kleń (Squalius cephalus)”

 1. piotrbecz

  Hejka,

  Na zdjęciu jest Boleń a nie Kleń. Oprócz nurkowania jestem również wędkarzem i spraw jest dla mnie bezdyskusyjna:
  1. Kształt głowy – Kleń ma niżej osadzone oczy i bardziej po boku, to wynika z tego jak żeruje (i skutkuje tym jak podbija przynętę 🙂 )

  2. Inny kształt płetwy odbytowej i inny jej kolor.

  3. Kleń ma grubszą Łuskę od Bolenia

  Pozdrawiam Was serdecznie

Leave a Comment