Manat karaibski (Trichechus manatus)

Manat karaibski (Trichechus manatus)
Manat karaibski (Trichechus manatus)

Inne nazwy: manat amerykański, lamantyna lub brzegowiec

 

ang. West Indian manatee

 

Wielkość: 2,5 – 4,5 m; waga: 300 – 600 kg (nawet 1500 kg)

 

Wygląd: szaro ubarwione ciało rzadko pokryte włosami. Głowa masywna, szeroka z pyskiem pokrytym wibrysami. Doskonale przystosowany do pływania duży i płaski ogon. Przednie kończyny przypominające płetwy. Nozdrza wysunięte tak by umożliwić zaczerpnięcie powietrza bez konieczności wynurzania się.

 

Występowanie: zamieszkuje słodkie i słone wody strefy zwrotnikowej i strefy podzwrotnikowej o temperaturze wody nie niższa niż 20 °C. Manata karaibskiego spotkamy u wybrzeży zachodniego Oceanu Atlantyckiego od Florydy po północno-wschodnią Brazylię, a także u wybrzeży Karaibów.


 

 


 

Manat karaibski żywi się trawami morskimi, algami, czasami fragmentami roślin lądowych, małymi rybami i skorupiakami. Pożywienia szuka na dnie zbiornika. Na odżywianiu spędza 6 – 8 godzin dziennie.

 

Manat jest samotnikiem. Grupy manatów tworzą się samoistnie i przypadkowo, ze względu na dużą ilość pożywienia w danych miejscu. Natomiast trwałą grupę tworzą jedynie matka z potomstwem.

 

Spokojny manat pływa powoli z prędkością około 3 – 7 km/h. Ssak nabiera nieco prędkości podczas ucieczki – do 25 km/h.

 

Bez zaczerpnięcia powietrza może wytrzymać pod wodą nawet 15 minut.


 

Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Manaty są zabijane przez człowieka ze względu na ich mięso, ale także z przeznaczeniem na cenne wyroby galanteryjne. Spore zagrożenie stanowią także motorówki, które często powodują zranienia a nawet śmierć manatów.

One Thought to “Manat karaibski (Trichechus manatus)”

Leave a Comment