Kałamarnice

Kałamarnica - rycina
Rycina przedstawiająca kałamarnicę.

Kałamarnice, zwłaszcza te olbrzymie, do dziś pozostają wielką zagadką. O stworzeniach tych wiadomo niewiele.

 

Niemal cała dostępna wiedza pochodzi od martwych okazów wyrzuconych na brzeg lub szczątków znajdowanych w żołądkach kaszalotów.

 

Naukowcy coraz rzadziej negują ich istnienie – być może dzięki namacalnym dowodom. Jedno pozostaje niezmienne, mięczaki te przerażają w opowieściach, legendach czy filmach od setek lat.

 

Któż z nas nie słyszał bądź nie widział filmowej wersji mitycznego stwora Krakena. O potworze blokującym Cieśninę Gibraltarską pisał już rzymski historyk Pliniusz Starszy. Kraken jest jedną z niewielu kryptyd, której istnienie zostało potwierdzone.


 

Kałamarnica na wesoło
Olbrzymi mięczak na wesoło.

Klasyfikacja

 

typ: mięczaki (Mollusca)

gromada: głowonogi (Cephalopoda)

rząd: kałamarnice (Teuthida)


 

Kałamarnica olbrzymia - występowanie
Kałamarnica olbrzymia
– występowanie

 

Występowanie

 

Domem kałamarnic są otwarte wody oceanów, jedne żyją w głębinach, inne na szelfach.

Przeciętna głębokość to 300-400 m; prawdopodobnie nie schodzą poniżej 1200 m głębokości.


 

Kraken
Kraken, rys. Pierre Denys de Montfort

Wygląd

 

Obły kształt ciała oraz 10 ramion – to charakterystyczne cechy tych mięczaków. Ramiona są zróżnicowane, 2 z 10 są wyraźnie dłuższe, mają większą kurczliwość oraz uzbrojone są nie tylko w przyssawki, ale często w chitynowe haczyki. Płetwy kałamarnic wytwarzane są przez tzw. płaszcz i znajdują się z tyłu ciała. Chitynowa muszla jest cienka i elastyczna, została zredukowana do płytki obrośniętej płaszczem.

 

Kałamarnica wyposażona jest w ostry dziób zbudowany z chityny i białek (nie zawiera minerałów). Służy on głównie do zabijania.

 

Skóra pokryta jest komórkami barwnikowymi (chromatoforami), które umożliwiają zmianę koloru w zależności od otoczenia.


kałamarnica - porównanie wielkości
Porównanie wielkości.

Wielkość

 

Zasadniczo wielkość kałamarnic nie przekracza 60 cm. Wśród nich są jest olbrzymy, których rozmiary są znacząco większe i to właśnie one budzą największe zainteresowanie:

 

  • Kałamarnica kolosalna(Mesonychoteuthis hamiltoni), której waga to nawet 500 kg a średnica oka nawet 30 cm.
  • Kałamarnica olbrzymia, kalmarzec (Architeuthis dux), która może osiągać długość nawet 18 m, z czego 12 m to same macki; uwaga: średnica oka tego mięczaka wynosi nawet 37 cm!

 


Kałamarnice
Kałamarnica olbrzymia

Ciekawostki

 

    • W 2007 roku złowiono doskonale zachowany okaz kałamarnicy kolosalnej o długości ok. 10 m i masie 495 kg. Został on zamrożony i przetransportowany do Nowej Zelandii. 28 kwietnia 2008 r. naukowcy zaczęli rozmrażać kałamarnicę; operację można było obserwować na stronie internetowej.

 

  • W lipcu 2011 roku grupie naukowców współpracujących z telewizjami Discovery i NHK udało się wykonać pierwsze w historii nagranie żywego okazu kałamarnicy olbrzymiej. Osiągnięcie zostało poprzedzone ponad setką prób dokonywanych w absolutnej ciszy, by nie spłoszyć zwierzęcia. Film nagrano w pobliżu wysp Ogasawara, tysiąc kilometrów od Tokio.

 

Leave a Comment